Vad heter växten?

#1 - 29 oktober 2010 20:47
Hej,
Jag är rookie och köpte lite växter på affärn för ett tag sedan. En jag har ser ut som dill ungefär. Ljusgrön och fin till en början, men har nu den blivit brun och släpper små växtdelar hela tiden. Jag misstänker att det är denna som föder mina infusorier som trivs som fisken i vattnet just nu. Vad tror ni? Är den död/döende? Vad göra åt saken? Vad heter växten?
#3 - 29 oktober 2010 20:51
#4 - 29 oktober 2010 20:53
#5 - 29 oktober 2010 21:01
Denna? http://www.zoopet.com/vaxter/vaxt.php?NR=22&SOK=1 Växer så det knakar men kan blir brun i topparna om den får brist på näring.
#6 - 29 oktober 2010 22:29
Jag har fyra sådana som PiaJo visade dig. Som Dexter säger, behandlar du karet för dina växter samt om det är samma växter som jag har, så kräver de mycket ljus?
#7 - 30 oktober 2010 07:46
PiaJo skrev:


Denna tror jag minsann att det är. Behandlar numera karet med EasyCarbo och en annan kompletterande grej. Men satte i växten som började släppa delar innan jag började med det. den står även i lite skugga av en annan växt.
#8 - 30 oktober 2010 08:00
sessifloran kan bli brun av att du har för varmt i vattnet.. hur många grader har du i karet?
#9 - 30 oktober 2010 08:47
25,5 cirka.
#10 - 30 oktober 2010 09:07
Jag har haft den i 30 grader utan några problem så det är inte tempen som är problemet i ditt fall. Göder du med något?
#11 - 30 oktober 2010 09:12
Det är inte Cabomba då? Den släpper lätt sina blad om man inte sköter den ordentligt...

http://www.zoopet.com/vaxter/vaxt.php?NR=21&SOK=1
#12 - 30 oktober 2010 09:46
ja ne 25.5 är inget problem. Kan vara något helt annat som jag inte kan svara på då.. Jag vet att den tillhör en av dom enklaste /mest snabbväxande sorterna. Dock så kan man ju få problem ibland. Jag vet att vid 27 grader i somras blev våra bruna och mycket fula.. men det är ju också olika.. tryckte ner lite näring i sanden så som 7kulor osv... så blev det bra igen!
#13 - 30 oktober 2010 09:46
petnym skrev:
Det är inte Cabomba då? Den släpper lätt sina blad om man inte sköter den ordentligt...



http://www.zoopet.com/vaxter/vaxt.php?NR=21&SOK=1


Den är väldigt lik men har inte samma tjocka stam (kanske kommer med tiden?).
#14 - 30 oktober 2010 09:48
Tvärtom, får den klenare stam är den på väg att tyna bort.
Jag tror det enklaste om du verkligen vill veta vilken växt det är, fota den och länka hit så kommer du även att få tips på hur du ska göra för att få igång den:).
#15 - 30 oktober 2010 09:48
Majki01 skrev:
ja ne 25.5 är inget problem. Kan vara något helt annat som jag inte kan svara på då.. Jag vet att den tillhör en av dom enklaste /mest snabbväxande sorterna. Dock så kan man ju få problem ibland. Jag vet att vid 27 grader i somras blev våra bruna och mycket fula.. men det är ju också olika.. tryckte ner lite näring i sanden så som 7kulor osv... så blev det bra igen!


Okej. jag flyttade den till en mer upplyst plats, har precis börjat göda med EasyCarbo och ProFito. Problemet är att jag har fått infusorier i karet. Min gissning är att det är de döda växtdelarna som de gillar. nackdelen är att när jag mörklägger dör växten mer och problemet upprepar sig. Har mörklagt nu ordentligt och hoppas att det är frid och fröjd om tre dagar.
#16 - 30 oktober 2010 09:55
Här är en bild till alla er växtdetektiver! :-)
Jag har ansat den precis varför de bruna delarna är borta. Den var mer än dubbelt så stor tidigare.

http://bayimg.com/paacbaadD
#17 - 30 oktober 2010 10:27
Gick ni i ide?
#18 - 30 oktober 2010 10:44
Kanske inte världens bästa bild;), men det ser ut som Limnophila sessiflora. Hyffsat med rätt ljus och mycket gödning så kommer du knappast att misslyckas med den då den är en av de lättaste växterna man kan skaffa sig.
Eftersom det är en snabbväxare, är det bra med en fullgödning tex PMDD så den får sitt näringsbehov tillgodosett.
#19 - 30 oktober 2010 11:02
På tal om PDMD, jag har kikat runt lite men det verkar ju rätt svårt att få tag i alla ingredienser? Det verkar ju överlägset billigast i vart fall. Jag bor i Göteborg om någon har tips på hur jag får tag i det.
#20 - 30 oktober 2010 11:05
Beställ här, det är det smidigaste: http://www.haack.se/pmdd/











Annons