Vad händer min slöjstjärt?

#1 - 27 december 2008 14:50
Köpte två slöjstjärtar för två månader sedan, båda var då lika stora. Nu är den ena tre gånger så stor som den andra.Den lilla har väldigt små fenor(obefintlig "slöja"). Dock så simmar och äter den lilla normalt men har har inte växt alls sen jag köpte den. Vad är det som händer? Vore väldigt tacksam för svar. Fakta om akvariet: 110 l, 2 st ancistrus, 4 st platy, 4 st slöjstjärtar och 10 st sorgmanteltetror.
#2 - 27 december 2008 15:23
Kan ha med dålig vattenkvalité att göra. Lät som väldigt mycket fisk för akvariet, då slöjstjärtar skitar ned riktigt ordentligt.

Hur ofta byter du vatten? Vilket filter har du, och rengör du det något? (Man ska INTE rengöra filter innan det kleggar igen)

Vattenvärden?
#3 - 27 december 2008 15:55
Vet att belastningen är hög, byter ca 10-15% vatten varje vecka. Kör fluval 3+ som jag kramar ur i akvarievatten när jag märker att flödet försämras. Vattenvärdena är hela tiden bra och stabila, kollar med dropptester varje vecka. Akvariet har varit i gång ungerfär 5 månader och övriga fiskar "verkar" må bra.
#4 - 27 december 2008 18:03
En annan variant.
#5 - 4 januari 2009 17:05
Kramfors skrev:
En annan variant.

? :confused:
#6 - 4 januari 2009 17:29
Det finns Guldfisk (Slöjstärt) i många varianter.http://www.kokosgoldfish.com/ftypes.html
#7 - 4 januari 2009 20:44
Kan man ju hoppas, men är ganska säker på att den borde ha en utvecklad stjärtfena...
#8 - 4 januari 2009 22:01
Skulle du kunna visa bilder?
Jag fundera nämligen själv på det här med hur mkt de växer och vill gärna se hur dina ser ut.
#9 - 4 januari 2009 22:36
Ska försöka ordna några bilder så fort som möjligt.
#10 - 5 januari 2009 13:49
Hoppas det här funkar...
"Sjuk":



Frisk:

Bara inte bilderna är för små.
#11 - 5 januari 2009 21:27
Ok, jag förstår vad du menar.

Den med korta bakfenor, tja, alla slöjstärtar har inte enorma och fina fenor. Jag köpte en Moor som var så fin och fläckig, men tänkte inte på att den hade korta bakfenor. Den simmade på ändå utan problem. Medan de andra har långa fina fenor som din andra.

Så länge den har aptit, och simmar på som vanligt, så behöver du inte oroa dig. Det enda är väl att om man tävlat med dessa för att bedöma slöjor, så kanske den inte skulle kvala in... Men söt var den.
#12 - 6 januari 2009 16:36
Tack, nu é jag lite lugnare.











Annons