Vad händer?

#1 - 11 februari 2004 18:41
När jag matar mina nyontetror så sväller deras magar, de ser nästan gravida ut. Är det normalt?
#2 - 11 februari 2004 18:45
kanske skulle ta och mata ltie sparsammare... ;)
#3 - 11 februari 2004 18:52
Lite men ofta? Från fiske affären sa dom att jag skulle ge dom mat var tredje dag. Hur länge skall man göra det från nystartat kar. Startade det för 6 veckor sedan.
#4 - 11 februari 2004 19:52
lite men ofta hjälper inte.. att dom får stora magar behöver inte betyda att du matar för mycket.. mina får såna med och tro mig, jag har inte matat mycket.
jag matar pyttelite varje dag och det har bara gått fint det med..
å andra sidan har mitt kar varit igång lite kortare än ditt..

//Mage
#5 - 11 februari 2004 20:53
Varför skulla man bara mata var tredje dag?
#6 - 11 februari 2004 21:03
Orsaken till att du fick den uppmaningen av butiken var nog att ju mer dina fiskar äter desto mer avföring blir det.. Det medför att risken för nitrit i ett nystartat kar ökar.. Så man bör mata sparsamt tills man fått en bra balans i karet..
Fiskar behöver betydligt mindre mat än man kan tro.. man kan faktiskt mata ihjäl en fisk på några få dagar men det tar säkert uppemot en månad att svälta ihjäl den..

Mvh//Mage











Annons