Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Vad gör jag med ytterfiltret när det inte används?

Arkiverad tråd – read-only.

Hello Fisk-folket,

Jag skall resa utomlands i ett år och har en kompis som får mina firrar och växter. Akvariet har jag tänkt att tömma på vatten och städa ur. Då kommer jag till min fråga.

Hur gör jag med mitt ytterfilter? Eftersom det kommer att stå torrt under tiden kommer alla trevliga bakterier att dö, kommer detta att göra det farligt att sätta igång igen när jag är hemma igen om ett år? Måste jag i så fall köpa ett nytt filter?

Gissar att det enbart rör sig om själva filtermattan, inte kolen eller stenarna som utgör de andra delarna i filtret. Dessa delar borde tåla tirrläggning.

Eller har ni något annat förslag?

Mvh
kan du inte koppla in de i karet som dina fiskar ska gå i då??
annars kan du ju köpa nytt filtermaterial eller rengöra de noga när du sätter igång det sen om ett år.
Det är bara att rengöra det noggrant innan man kör igång det
Hur gör man rent slangarna till filtret?
kolet ska du bara ha efter du medicinerat för att ta bort resterna..
Kan även vara bra att använda lite matolja på alla packningar innan du lägger bort den,annars är det stor risk att du får köpa nya.
Spola rent prylarna innan du åker utomlands och lägg dom lite i blöt sen innan du drar igång när du kommit tillbaks så är det lugnt.

Mvh Jari
Tvätta bara ur filtermassan så att den är hyfsat ren, slangarna sköljer du bara igenom. Lite skit i början skadar nog inte.
När du startar upp ditt akvarium igen så ber du bara att få lite skit från kompisens filter, detta slänger du i ditt akvarium när du fyllt det och så är ditt filter "impregnerat igen med "snälla" bakterier....

Tillbaka till kategorin












Annons