Vad är sump bra för?

#1 - 2 juli 2007 12:35
Jag har planer på att specialbeställa ett 240L kar åt mig. Snubben som isåfall skall bygga det rekommenderade en sump. Jag vet ungefär vad det innebär men ser att det inte verkar vara så vanligt när man surfar runt och ser på färdiga paket.

Tillför en sump något som en vanlig pump inte gör? Finns det något negativt med sump?
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 2 juli 2007 12:40
Sump är väl något som man ofta har till saltvattensakvarium men nästan aldrig i sötvatten.
Fördelen med en sump i sötvatten skulle väl i så fall vara att man däri kan ha en massa snabbväxande växter som tar upp avfallsprodukterna.
Kan väl kanske också vara bra i ett akvariesytem där många akvarier är sammankopplade, men i övrigt så tycker jag nog att en stor golvpump funkar precis lika bra i ett sötvatten.
#3 - 2 juli 2007 14:05
Jag använde inte ens sump i mina saltvatten, gör som Kjell och skaffa ett ytterfilter istället.
#4 - 2 juli 2007 15:35
I USA använder man sump mest för att man får nånstans att placera all teknisk utrustning utanför akvariet. Man har oftast värmare, skummare, doseringsutrustningar, pH mätare etc där. Sumpen ger dessutom extra volym till akvariet, vilket gör det lite stabilare, plus att det är en plats där man kan odla djur/växter som inte skulle överleva i huvudakvariet.

I gengäld ökar risken för läckage betydligt.

Sump är inte alls nödvändigt, vare sig i söt eller saltvatten. Jag har aldrig haft sump till nåt av mina akvarier.
#5 - 3 juli 2007 18:35
Jaha, sump verkar inte vara något nödvändigt verkar det som. Jag får nog fråga honom närmare om varför han rekommenderade det.
#6 - 8 juli 2007 09:42
Ok, detta verkar vara fördelarna med en sump jämfört med ett ytterfilter.
[LIST]
[*]man kan använda en billig cirkulationspump.
[*]större vattenvolym
[*]mer filtermaterial.
[*]man kan odla skojigheter i sumpen[/LIST]
Men nackdelarna verkar bara vara att läckagerisken är större. Något som väger väldigt tungt.











Annons