ciklidtok skrev:Jag är inte säker på att nån av dom är Malawiciklider. Den orange är det INTE iaf. det är en Papegojciklid (Cichlasoma sp."hybrid")
De andra två är jag mer osäker på, det ser ut som Jaguarciklid eller något liknande, eller om det är nån form av "rovmalawi", det törs inte jag svara på.
Kjell Fohrman skrev:Vilka de andra är är lite svårt att säga. Kroppsformen påminner mycket om Aulonocara men definitivt inte teckningen och inte heller läpparna. Det kan också vara någon viktoria.
Jag är rätt övertygad om att det i alla fall rör sig on en hybrid.
CuRSeD skrev:Oj nu va ja kanske lite förhastad, där har vi den nog? men så detta är alltså en hybrid då med andra ord?
Kjell Fohrman skrev:Det är i alla fall inte någon naturform, sedan om det är en "art" som är framtagen genom urvalsodling eller korsning är omöjligt att veta. Jag TROR på det senare eftersom läpparna är lite fel och honorna är OB-färgade.
Den kallas i alla fall tydligen för A. "calicio" som du kan läsa i endymions inlägg.
erikaandersson skrev:jag är nästan säker på att dom fläckliga är Aulonocara OB..
Hogan1 skrev:Längst ner till höger har vi en Cranium Skallus i alla fall. Från Rwanda förmodligen....(sorry - kunde inte låta bli). Den spräckliga ser ut som en Auloncara hybrid i mina ögon.