vad är det för växt - fråga 2

#1 - 15 februari 2008 00:16
Köpte för ett tag sen denna växt http://www.zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=909655&gid=1822857
det är den i bakgrunden med långa krulliga blad.

jag har co2 och göder med pmdd- tempen ligger runt 27- tycker inte att den verkar trivas superbra i karet (kanske blir bättre)

just det.....kom på en sak till... själva roten på växten verkar vara känslig, ser nästan ut som om den håller på att förmulltna så jag planterade den ovanför gruset i en nätkruka.

Vad är det för växt, nån som vet ?
#2 - 15 februari 2008 03:55
ser ut att vara en Crinum.
#3 - 15 februari 2008 05:48
du kan kanske plantera den i gruset (istället för krukan) för att den skall trivas bättre,
#4 - 15 februari 2008 07:36
Jag tror det är en [COLOR=#810081]Crinum natans[/COLOR].
En annan krusbladig crinum är [COLOR=#0000ff]Crinum calamistratum [/COLOR], men det som får mig att tro att det är en C.natans är växtens "grovlek" nere vid löken.
C.calamistratum är förvisso den med smalast blad av de två, men den är mycket "nettare" nere vid löken.

Plantera löken så att ungefär halva löken är ovanför gruset så ska den inte ruttna.
#5 - 15 februari 2008 10:39
nelly.trott: Först planterade jag den i gruset men så såg jag att roten höll på att förmulltna, så det är därför jag planterade om den i nätkrukan(ovanför gruset)

heeke / MagicFingers: då ska jag kolla upp den på nätet :)
#6 - 15 februari 2008 10:44
mjo... det stämmer ju bättre in på C.natans (det med planteringen)...hoppas bara att den behåller sina smala blad [:o]











Annons