Utan filter till växtakvarium?

#1 - 14 augusti 2013 16:20
För en vecka sedan köpte jag ett nano akvarium, Dymax iq5. Ska bara ha det för växter och inga djur. Brukar bara köra filtret under dagen då det står i mitt lilla rum och skulle inte kunna sova med filtret på. Men så läste jag att det kan man absolut inte göra för då förgiftar man vattnet. I alla fall om man har fiskar. Men jag antar att växterna inte heller skulle må bra av det.
Är det bättre att sluta använda filtret helt och bara byta vatten en gång i veckan eller kan jag plocka ut något ut filtret som orsakar detta så man kan ha lite vattenrörelse och rening.
Filtret innehåller: coarse sponge, corbon sponge, ceramic media och fine sponge. Enligt detta videoklipp
" target="_blank">


Tack! :)
#2 - 14 augusti 2013 16:38
Ta ur allt filtermaterial och ha bara cirkulation (avstängd under natten). Vill du ändå att den ska samla upp döda växtdelar och partiklar så lägg i lite filtervadd eller en liten bit filtermatta.
#3 - 14 augusti 2013 16:49
Tack för svaret! Funkar det att lämna kvar svamparna då? Eller behöver jag köpa just filtervadd? Hur fungerar det med gödsling om man inte har djur? Ska jag öka på lite av växtnäringen?

Och så har jag en fråga till. :)
Om jag kör ett samma typ av akvarium men större går det att en kampfisk eller räkor?
#4 - 14 augusti 2013 17:06
Du kan ha räkor i detdär karet.
#5 - 14 augusti 2013 17:19
Hur stor rumsuppfattning har räkor? Trivs de i små akvarium?
#6 - 14 augusti 2013 17:25
tja jag har räkor i en sodastreamer o i kaffebryggare. men det är nog i minsta laget :P

men ja det där går bra att ha räkor i. men då bör du nog ha filtret igång hela tiden. men varför skulle du inte ha det igång? vi har tre akvarium i sovrummet. allt från 20L till 408L. hörs ingenting.
kar ska vara tysta.
#7 - 14 augusti 2013 17:29
Mitt filter hörs mycket. Tar gärna emot tips på tystgående. :)
#8 - 14 augusti 2013 17:32
brummar det eller vadå?
#9 - 14 augusti 2013 18:00
hannesc skrev:
brummar det eller vadå?


Ja det brummar. Det är en pump som ligger på baksidan av akvariet. Det akvariet är ju indelat i två delar så att säga. Kanske är det mest vibrationer mot glaset?
#10 - 14 augusti 2013 18:02
ja det är nog vibrationer. se om du kan flytta den så det slutar brumma. vet hur de där ser ut :)
#11 - 15 augusti 2013 06:54
Eller testa peta ner lite filtermaterial mellan glaset och pumpen, fungerade för mig!
#12 - 15 augusti 2013 19:07
Tack bra idé! Har du samma akvarium? :)
#13 - 16 augusti 2013 11:59
Tack för bilderna! Jättefint och väldigt inspirerande! :)











Annons