ursäkta

#1 - 4 juli 2002 17:49
Ber i förväg om ursäkt för detta mail, men jag har sökt info förgäves överallt.........
Hej,
har vi någon diskettstations expert i gruppen?
I min laptop så strejkade floppyn när jag tog ut den så såg jag:
"det finns två armar med något som jag tror är avläsare, en övre och en
undre, på den undre har själva avläsaren lossnat ,hänger nu i sina tåtar.
Det ser enkelt ut att limma fast den igen men..........det går fint att
limma den i två lägen endera så att avläsar huvudet ligger horisontellt
eller vertikalt.
På övre armen ligger avläsaren vertikalt.
Någon som vet hur den ska monteras, är det noga med att den ligger exakt
under den övre avläsaren?
Avläsaren är säkert felnamn men det är de huvuden som känner av data på
disken ,tror jag.
stationen är en Mitusumi D353G och sitter i en Dell Latitude XPi.
Tacksam för hjälp
hans-göran


hgl
#2 - 4 juli 2002 19:21
Jaså... Det är en Dell.. Det kan förklara en del ;) hähä. Nä, men det du skall göra är att köpa en ny. Det är VÄLDIGT svårt att få dessa läsar-huvuden bra igen. Man måste sätta dom spik-rakt och på exakt rätt höjd. Vilket blir lite fel när det ligger lim emellan. Kommer den för högt så hittar läsar-huvudet ingen info och sitter den för lågt så rispar den disken.

/Nettrax pojkvän

#3 - 4 juli 2002 19:32
Ok pojkvännen :o)
får leta en ny
mvh
h-g

hgl
#4 - 4 juli 2002 20:15
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>...får leta en ny<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>Till vilka ändamål använder du diskettenheten?

Om du använder den för att flytta filer mellan datorer kanske det är bättre att köpa nätverkskort och korskopplad TP kabel i stället? Det använder jag mellan min laptop och stationära dator.

Alternativt kanske en CD brännare eller zipdrive är mer lämplig?

Ytterligare ett alternativ är CompactFlash kort med PCMCIA-adapter. Detta använder jag också, eftersom min digitalkamera använder CF kort. Givetvis kan du även använda andra lagringsmedia och adaptrar/kortläsare/kablar/IR/radio etc.

~~~ Max Photo ~~~
#5 - 10 juli 2002 22:25
en diskett station kostar ca 120:- .....så nu har jag löst problemet.
Hälsa din kille att han kan lägga tiden på dig istället för att rota i en dammig maskin för 120 spänn....

#6 - 11 juli 2002 10:57
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>en diskett station kostar ca 120:-<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>Jag har inte koll på vad en diskettstation till hansgs laptop kostar, men jag misstänker att det är betydligt mer än vad en standard diskettstation till en stationär dator kostar.

~~~ Max Photo ~~~
#7 - 11 juli 2002 11:01
Det stämmer Aqua_max,och den rätta typen med rätt inkopplingar, och rätt fästen......... :o)
h-g

hgl











Annons