upphetsad praktbotia??

#1 - 11 januari 2005 19:22
hej!
förra veckan knöt jag fast en räka i en sytråd och sänkte ner i akvariet. Den största praktbotian fick nåt ryck och simmade på räkan och SLET och SLET, den hyperventlierade verkligen, sen iväg och viladre lite och sen tillbaka till räkan och slet igen och igen!

Nån som vet varför den hyperventilerade? Blev den kanske förbannad för att jag knutit fast räkan? Kanske ska skippa snöret nästa gång? (jag knyter fast den för att fiskarna inte ska dra iväg med den så jag slipper rota runt i akvariet om de inte äter upp den..)
#2 - 16 januari 2005 11:18
hmm inget svar.. prövar att uppdatera tråden lite då ihopp om svar :)
#3 - 17 januari 2005 13:03
Hm, mina praktbotior brukar hyperventilera om de blir skrämda, så kanske är det så att de gör så när de blir upphetsade. Jag vet inte, men kanske någon annan vet *bump bump*
#4 - 17 januari 2005 14:22
Inget vetenskaplig svar men....
Du säger att den slet och slet. Jag tolkar det som att den har en mycket högre aktivitet än vanligt. Själv blir jag andfådd och andas häftigt när jag aktiverar mig mer än normalt. Skulle det bli riktigt mycket kan det också leda till att jag måste sätta mig ner och vila innan jag kan fortsätta. Kan detta ha något samband med din praktbotia? Ju mer den rör sig desto mer syre förbränner den. Sen äter den ju också, matsmöltningen kräver ytterligare syre.

Egentligen har jag ingen aning, är inte särskilt bra på fiskanatomi, men visst låter det logiskt?
MVH
Magnus
#5 - 18 januari 2005 14:06
Matfrenesi

Din Praktbotia fick kanske matfrenesi när han såg din räka. Mer om Praktbotia på denna länk som beskriver just matfrenesi.
http://www.bollmoraakvarieklubb.org/praktbotia.htm
#6 - 18 januari 2005 14:37
ot: Alla har väl hört talas om begreppet "Räkfrossa" ?
#7 - 18 januari 2005 17:04
:D
#8 - 19 januari 2005 18:18
haha ja det måste ha varit räkfrossa fisken fick! vet inte varför, men jag fick intrycket av att han var arg..! men å andra sidan är det väl rätt svårt att se på en fisk om den är arg eller glad...
tack för svaren!

tropfrog: din förklaring låter faktiskt väldigt... logisk. :)

förresten en grej, läste tidigare att botian har en tagg precis under ögat. är det någon som har sett den? jag har iaf inte sett den.. inte ens när jag flyttar fiskarna från akvariet (tänkte ifall den fäller ut vid hot). Såg taggen på praktbotia-sidan
Kan man i värsta fall göra sig illa på den där taggen? ser ju rätt vass ut...











Annons