Tysklands köp?

#1 - 8 november 2011 19:33
Tjenare mors! Jo jag har börjat planera att skaffa akvarium igen, och har blivit lockad av priserna i tyskland. Tänkte köpa ifrån Aquaristic.net :) Kommer köpa i Januari hade jag planerat (ekonomi sparning ;) ) men vill göra detta genomtänkt!

Akvarium ca 250L ifrån sverige med svart aluminiumram. Nytt eller begagnat
Och övrigt belysning, filter, btn, plus lite annat från tyskland. Tänkte köpa akvariet där ifrån med men är osäker på själva transporten och frakten. MEN jag har ett par frågor.

1. Funkar det bra att köpa från tyskland? och då aquaristic.net? nån med erfarenheter? :P
2. Vilken belysning?? T5 eller T8 vad e skillnaden? har försökt söka lite men inte hittat nåt direkt. Tips på armaturer?
3. Är helglas att rekommendera?

tjaa detta är väl vad jag kan komma på nu. Har tänkt mig ett sällskapksakvarie med växter och lättskötta fiskar. Vill inte ta det till en för mycket hightec nivå :P

/Magdeburg
#2 - 8 november 2011 20:32
1. Funkar superbra, dock ingen garanti att karen är hela när de kommer fram påpekade de för mig.
Har själv beställt två 60 l nanokuber. De var väl packade och levererades hela.
Har dock inge erfarenhet av stora kar.
#3 - 8 november 2011 20:37
1, Ja det brukar funka bra. (Men själklart finns det ju även lurendrejare även i Tyskland). De gånger jag handlat från Aquaristic.net har det fungerat bra, inga problem att få en ny pryl en gång när jag fick en trasig grej.

2. T5 är modernare och lite effektivare samt högre effekt på samma längd, men T8 funkar ju också, det var ju det enda som fanns tidigare.

3. Valet mellan helglas och alu är främst en smaksak gällande utseendet. Själv föredrar jag helglas men smaken är ju olika.
#4 - 9 november 2011 18:47
Tack för svaren! :D jag funderar på denna belysningen http://www.pwss.se/product.php?productid=2496&cat=330&page=1 fast från tyskland (1000kr billigare) http://www.aquaristic.net/ab-Aqua-Medic-T5-sun-beam-lighting.html :P

Någon med erfarenheter?

Är det förresten någon som har erfarenheter från någon annan tysk försäljare?

funderar även på detta filtret Eheim Proffesional 3 2073. http://www.aquaristic.net/EHEIM-professionel-3-2073-external_aquarium_filter.html

Angående akvariet blir det nog ett beg köp eller nytt från Nol, Känns som det inte finns så mycket o tjäna på själva karet genom att köpa begagnat.

Jo tvungen o redigera lite här, glömde ju fråga om 2*39 är tillräckligt? kanske är för mycket till och med. Ska ha en del växter men siktar inte på nåt hightec växtkar :P
#5 - 10 november 2011 06:27
inte billigare att köpa begagnat ??????????????


har du verkligen kollat på blocket / tradera ??????


.
#6 - 11 november 2011 11:28
Absolut! :) Men inte hittat nåt som passar mina önskemål, visst får ett beg för 2000 med all teknik, men vill köpa tekniken ny för att få det som jag vill ha det och orkar inte krångla med att kränga bort det som följer med beg. Nu lät det som om man inte värdesätter pengar :O
#7 - 12 november 2011 21:13
[QUOTE=xeroz16;1554132]Absolut! :) Men inte hittat nåt som passar mina önskemål, visst får ett beg för 2000 med all teknik, men vill köpa tekniken ny för att få det som jag vill ha det och orkar inte krångla med att kränga bort det som följer med beg. Nu lät det som om man inte värdesätter pengar :O[/QUOTE]

om du skall till NOL och handla, håll dig till auktionen den 25-e nov i partille(sävedalen), det kanske dyker upp något där...
#8 - 14 november 2011 16:09
auktionen är ju den 26 november? :p

http://www.gcg.se/html/auktioner.html
#9 - 15 november 2011 15:04
Är tyvärr borta på annat då :( men spanar av marknaden hala tiden :D har tänkt mig böra med det i Januari efter nästa avtentning i Högskolan och efter alla helger samt tävlingar i det närmaste :) Tack för alla svar!
#10 - 15 november 2011 21:28
[QUOTE=hult87;1554919]auktionen är ju den 26 november? :p

http://www.gcg.se/html/auktioner.html[/QUOTE]

beror på hur mkt man tar med sig.. :?











Annons