[quote=Annie72] Jag matar ej med oxhjärta och kommer aldrig heller att göra det. Visst misstänker jag ev parasiter eller har det iaf med i beräkningen//Tack[/quote]
[FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]Varför inte nån oxhjärteblandning ?[/COLOR][/FONT]
Vet mängder med diskusfolk som matar med det till 75-80%.
Jag själv använder mig av stendkers egen hjärtmix som består av massa tyska hemligheter men den fungerar klockrent till växande och välmående diskus och även annan fisk käkar den.
Varierar själv dock en hel del och matar mina med både Åleds svarta och röda mygg, levande vita mygg i viss mån, tetra discus, fryst artemia och även flingfoder.
Dom två som inte växer och även skiter vitt har säkert fått nån form av parasiter i magen som lätt går att bota med medicin.;)
Gå in på
http://www.bldiscus.com/index.html och kolla på [FONT=Comic Sans MS][COLOR=red]
mediciner[/COLOR][/FONT] där finns tips på medel att bota med. Det behövs dock ett eget karantänsakvarie ( behövs oftast med diskus tyvärr ).
För mig låter det som du skulle behöva Super Killer eller Tapeworm Fluke Care.
Bengt skickar Huey hungs mediciner mot postförskott har jag för mig [:o]
Du kan även gå in på Johans sida
http://discusfish.nu/ och läsa lite under kapitlet sjukdomar, du får klicka dig fram i texterna.
Allt man kan behöva veta om sjukdomar och hur man botar det mesta står där.Lättläst och suveränt beskrivet.:p
Har själv haft oturen att behöva använda medikament på några av mina käka plattfiskar men då med mycket gott resultat.:D