Skulle önska jag hade ditt problem, jag vill ha ett snäckläggar akvarium NUUU! Men jag har tre akvarier igång redan och har inte plats för fler (om man frågar flickvännen iallafall...) :(
Så jag skulle som Gimbo, skaffa snäckläggare, typ Lamprologusocellatus, Nkamba Bay eller Lamprologusbrevis, Burundi :)
Raven: I så fall skulle det vara någon större räka i ett större akvarie.
Opus: Jo, jag kanske inte ser det som ett problem jag befinner mig i :) Mer att min fantasi behöver en kick. Jag har sneglat en del på Lamprologus brevis och funderar på att ha ett gäng i 54L. Kommer nog att bli det.
Men, då sitter jag med ett 112L. Någon som vet något om flodbiotoper?
[FONT="Comic Sans MS"]Hade ett 165 liters stående på toppen på min ställning i fiskrummet som fick bli ny vattenberedningsbalja i brist på annat ( så inte silikonet torkar ):)
Skalaryngel i mitten karen och diskusar i bottnen:p [/FONT]
[QUOTE=Opus]Har du hittat någon i Linköping som säljer brevis? I så fall vem och hur mycket?
Baraifallatt.....Har ett 250l stående tomt. Man vet aldrig, kanske en dag man kan övertyga sin sambo att tre akvarier inte räcker :D[/QUOTE]
Nix, jag har inte varit ute och spanat. Men, förr eller senare så kan man nog komma över de som man vill ha. Måste bestämma mig först bara. Men, ser jag några så hojtar jag till.
jag har alltid funderat på om det skulle funka o göra ett mindre akvarium till ett ytterfilter... tänk dej att ha 54L filter till ett 112L akvarium.
Det kanske är svårt att få det bra men en spännande utmaning lär det bli
hehe... Det är ju alltid ett projekt :) Men, nu har jag redan ett Fluval 402 ytterfilter till 112an. Så, det känns lite i överkant med ett 54L filter också :)
Själv har jag en asiatisk träskbiotop i ett 50 liters akvarium. :)
I det har jag 10 sebrafiskar och 6 tigerbarber.
Jag har inrett det med bla. Hygrophila difformis, Ceratophyllum demersum , Vallisneria spiralis och Cladophora aegagropila.
Jag har även bambustavar i det , väldigt dekorativa.
Jag kanske kan bifoga en bild senare!
________________________________________________
[QUOTE=Fredde Fisk]Själv har jag en asiatisk träskbiotop i ett 50 liters akvarium. :)
I det har jag 10 sebrafiskar och 6 tigerbarber.
Jag har inrett det med bla. Hygrophila difformis, Ceratophyllum demersum , Vallisneria spiralis och Cladophora aegagropila.
Jag har även bambustavar i det , väldigt dekorativa.
Jag kanske kan bifoga en bild senare!
________________________________________________
110 liter sällskapsakvarium.
50 liter asiatisk träskbiotop.[/QUOTE]
Det där är nog ingen dum idé. Hur har du inrett akvariet? Har du bilder?