Triops - vatteninkubering tydligen möjlig

#1 - 14 april 2005 17:33
Jag har redan kommenterat detta i min dagbok (se 14 april) men vill även lägga upp den här iaktagelsen på forumet för framtida sökningar.

Triops - denna urtida gälfoting - gräver normalt ner sina viloägg i bottenmaterialet och äggen kläcks sedan efter uttorkning och ny blötläggning. En period med rejäl nedkylning skall även öka kläckningsprocenten.

Jag kläckte Triops jag köpt på en internet-site i januari och några överlevde tills familjen åkte på väg till vintersemester i slutet av februari. Då jag lät en av min frus vänner ta hand om dem. Som väntat dog dom under vår semester men jag lät burken vara vattenfylld eftersom det även fanns en del snäckor i densamma. Däremot tog jag inte upp sanden och torkade den eftersom den verkade alltför förorenad. Jag såg ingenting märkvärdigt i burken ifråga för två veckor sedan då jag flyttade snäckorna för att sköta renhållningen i en yngelburk. Men idag såg jag rörelser i burken och fann då tre stycken 2 cm långa Triops däri. Dessa Triops har uppenbarligen kläckts utan torkperiod och endast en månad efter det det äggen lagts. Med andra ord de tycks kunna kläckas utan intorkning - något som jag inte hittillls läst på internet.

Undrar du vad Triops är så finns en del bilder på min zoon:
http://zoonen.com/perzoonen/galleri.asp?oid=177043&gid=330877
Mer information finns här:
http://www.triops.cc/
http://www.triops.com/
Och här en frontalbild som jag hade i ett annat inlägg men som då censurerades då jag då ännu inte var förgylld nog:
#2 - 14 april 2005 18:29
Intressant.
Kan det inte vara så att det fastnat ägg på sidan när du först hällde i hela påsen och som sen ramlat i?
MVH Jennfier
#3 - 14 april 2005 18:56
Nej, det är jag tämligen säker på eftersom kläckningen av den första generationen Triopsen skedde i en annan betydligt mindre burk.
De fick senare flytta in i den här större burken när de hade växt till sej tillräckligt.
#4 - 15 april 2005 00:33
lite svårt att läsa just nu linserna strular men är det en form av räka eller ?
#5 - 15 april 2005 05:16
[QUOTE=Raven]lite svårt att läsa just nu linserna strular men är det en form av räka eller ?[/QUOTE]
Triops är ett urtida kräftdjur och är närmare släkt med artemian än egentliga räkor. Nu kallas både Triops och Artemia för "shrimps" på engelskan.
Triops = Tadpole shrimp
Artemia = Brine shrimp
:)
#6 - 15 april 2005 13:57
hur länge lever dom ?
#7 - 15 april 2005 15:24
Min äldsta Triops hittills blev två månader och den var helt klart fullvuxen.
Jag tror att enstaka exemplar skulle kunna uppnå tre månader.
Så man bör inte fästa sej alltför mycket vid dem. :)
#8 - 15 april 2005 19:53
ok då är det inget för mej.
vill ha invånare som lever lite längre.

kardinal tetror ska tydligen kunna bli 12 år läste jag om dom sköts rätt :)











Annons