Problemet är att man inte vet hur länge det varit öppnat. Personen som köper in i bulk och packar om i zip-påsar eller liknande kan ju ha haft dem liggande länge, lika så kan fodret ha varit gammalt redan från början när det packades om. En obruten förpackning med datummärkning är det enda sättet att säkert veta om fodret är nytt eller gammalt.
Många zoobutiker säljer ut bulkförpackningar billigt när datumet har gått ut eller börjar gå ut. Bulk säljs det inte lika mycket av eftersom få håller sådana mängder med fisk att det är nödvändigt att köpa bulk. Hur ska man då veta att de på Tradera inte utnyttjat detta och köper in gammalt billigt utgånget foder för att sedan sälja dyrare? Inget bevis finns eller behöver ges på att det är fräscht på tradera, mer än säljarens ord då möjligen men det är ju långt ifrån något bevis.
Foder är inte särskilt dyrt nytt i butik heller men där får man säkerheten med sig hem om att fodret ligger i obruten förpackning och med datummärkning på burken som talar om ifall det är nytt eller gammalt. Helt klart säkrare än att kanske handla hem gammalt foder utan vitaminer på Tradera. Jag tycker att det är väldigt viktigt att fodret man ger är fräscht och nyttigt för fiskarna, annars kan man ju lika gärna sänka ner ren smuts i karet.
Nej personligen tycker jag att ompackat foder är allt för osäkert. Jag betalar gärna några kronor extra och köper det i butik istället där jag dessutom kan kontrollera datum innan jag betalar.