Alger bekämpas genom att ge växterna bra förhållanden.
Lösningen för det är i denna ordning:
CO2 (tub eller mäsk)
Gödning (PMDD alternativt TMG + KNO3 + KH2PO4)
Ljus (ca 0,3-0,5 W/l)
Du kan suga upp all slam som ligger löst ovan gruset. Du kan även suga upp lite av det som finns i sanden. Men inte allt, det är nyttiga saker i bottengruset.
Angående vatten och flytt av akvariumet. Så här skulle jag göra:
Töm akvariumet på fiskar, förvara i hinkar. Låt växter och sand vara kvar. Flytta akvariumet med den möbel som det står på. Dvs flytta INTE bara akvariumet utan stöd under botten. Isf töm akvariumet på allt. Spar ca 20-50% av de gamla vattnet. Det blir bara ett bra vattenbyte du gör. Inget konstigt för fiskar eller växter (jag byter minst 50% per vattenbyte jag gör, en gång i veckan). Var försiktig så att inte pumpen står still för länge. Flytta hellre den till en hink med vatten och låt den köra där, om det tar lång tid innan pumpen får gå igen.
Belysning bör vara minst 0,3-0,4 Watt per liter, dvs i ditt fall run 40 Watt. Men då skall det vara reflektorer bakom rören.
Växterna vill bara ha runt 12 timmar ljus per dygn, om du har mer, så kommer algerna att växa. Det räknas även indirekt ljus in. Så ljus från en lampa utanför fönstret som lyser in i akvariumet kan algerna utnyttja.
Vattenbyte minst 30-50% varje vecka försvårar även för växterna. Då "matar" du även växterna med TMG (Tropical Master Grow) och KNO3 samt KH2PO4. Sök på forumet, det finns många bra inlägg om detta.
Lycka till med flytten