Tips På Fisk

#1 - 9 mars 2010 19:51
Hej, Jag har ett 540 liters akvarium (om några dagar:p) Som jag har en Jättegurami,Malar, Fengädda. Alla är runt 10 -25 cm. Jag skulle vilja ha någon mer kul fisk(inte kulfisk:p) Inte för aggressiv, Någon fisk som passar med dom andra jag har:d

Alla tips väkomna:)
#2 - 9 mars 2010 19:58
Hej! Det var en salig blanding av fisk :)
Har du tänkt dig mer som ett sällskaps akvarium eller mer som ett biotop akvarium :D
#3 - 9 mars 2010 20:07
Jag ska ha lite orange liknande grus, Ett par plastväxter(riktiga växter går ju inte med guramin ;)) Och se har jag hittat en jättefin grotta som egentligen är till gecko ödlor men skulle vara perfekt till fiskarna :D Det blir väll ett sällskaps akvarium med ungefär 10-15 fiskar :)
#4 - 9 mars 2010 20:14
Jag har själv en grotta som är egentligen till terrarium, plastig sak, funkar super i 720l :) Varför skulle det inte funka för L-malarna ;)

Har du läst på om de fiskarna du har eller fick du de på köpet när du köpte karet?

Gurami är mkt känsliga av sig. Aldrig hört att Guramis ger sig på växter....
Plastväxter i ett kar är en smaksak och jag tycker inte om plastväxter, finns så många fina tåliga växter som man kan ha i ett akvarium.

Jag skulle satsa på ett sällskaps akvarium med fengäddor, tåliga barber och L-malarna.
Kolla om du inte kan omplacera Guramin.

Jag skulle rekomendera att du läser på om de fiskarna du har.
Har du bild på karet? :D
#5 - 9 mars 2010 20:17
Jag har haft guramin i någon månad, fengäddan i mer än 1 år och läst på några veckor om alla mina fiskar :) Jätteguramin äter växterna så nu har jag bara ett par ''pinnar'' kvar av dom;)

jag kan lägga upp bilder på akvariumet :) Fick ett nytt super bra stativ häromdan till kamreran:P (det är en filmkamera så jag tror att det blir en film på akvariet istället :D
#6 - 9 mars 2010 20:22
Jag har haft guramin i någon månad, fengäddan i mer än 1 år och läst på några veckor om alla mina fiskar :) Jätteguramin äter växterna så nu har jag bara ett par ''pinnar'' kvar;)


Har du JÄTTE gurami! Här tänkte jag på marmur eller typ dvärg *skratt*
ÄR det en sånhär?
http://zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=984&SOK=1

Trist att den ger sig på alla växter :(
Om du inte redan gjort, kanske kan testa med javaormbunke.... http://zoopet.com/vaxter/vaxt.php?NR=39&SOK=1

Vad trist med västerna ialf...men *tänker* massa stenar och bambupinnar vore väl coolt i karet?
#8 - 9 mars 2010 20:47
Skulle jag kunna ha någon mer fisk som inte är så värst aggressiv som är framme och simmar och som inte blir mat? :)
#9 - 10 mars 2010 10:59
Skulle jag kunna ha någon mer fisk som inte är så värst aggressiv som är framme och simmar och som inte blir mat? :)


Megalechis thoracata är fina, snälla, aktiva fiskar :D
#10 - 10 mars 2010 18:43
Annars skivtetra kanske skulle funka?? :)
#11 - 10 mars 2010 18:52
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=461&SOK=1 borde väll passa med min andra växtätare? ;)
#12 - 10 mars 2010 21:17
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=461&SOK=1 borde väll passa med min andra växtätare? ;)


coola fiskar, tror inte jag sett de i någon fiskaffär :)
#13 - 11 mars 2010 18:42
dom säljer har ungefär 15 stycken nära där jag bor :)











Annons