Snäckmedel innehåller Cu (koppar), som kan vara giftigt för andra djur i akvariumet, exempelvis räkor. Dvs undvik snäckmedel.
Praktbotior är väldigt sociala fiskar och SKALL vara i grupper om minst 6 djur för att trivas bra. De skall även ha flera grottor som de kan sammlas och trängas i. De blir öven rätt stora. De kan bli uppemot 30 cm i akvarium, om de får rätt livsförutsättningar. Annars kan de dö unga, vilket är rätt vanligt.
Växter kan läggas i en Alun-koncetration innan man sätter i nya växter. Det dödar vuxna snäckor OCH äggen. Köpes på apotek, och är dessutom ofarligt. Används i bakverk och barnens trolldeg.
Annars är små kulfiskar utmärkta snäckätare. Klart bättre än praktbotior och andra biologiska snäckjagare som jag provat. Detta eftersom de knappt äter något annat om det finns snäckor. Botior äter hellre annan mat och jagar inte över hela akvariumet.
Annars är minskad matning och att ägaren går på snäckjakt och mosar de små liven ett effektivt sätt det med.