Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Testning av CO2 regulator?

Arkiverad tråd – read-only.

Går det att göra någon slags testning/prov på om regulatorn/nålventil verkligen fungerar som den ska? Lämna in någonstans får det väl isf bli, men går det verkligen att göra?
Jag tror kanske att min läcker lite... Det är iaf något i CO2 systemet som läcker någonstans och jag vet inte vart. STÖRANDE!
Nu kommer CO2:n inte riktigt igång på morgonen, så jag får höja bubbeltakten och sedan sänka igen för att det ska orka dra igång. Sedan så sjunker bubbeltakten sakta men säkert, så att jag får göra samma grej ytterliggare 4ggr under dagen.
Något tips?
Är kranen på tuben helt öppnad?

Prova spreja på såpavatten på alla kopplingar om du tror det läcker någonstans.
Tuben är helt öppnad.

Får testa det någon gång i veckan.
På mina nålventiler sitter en glander runt axeln på ventilnålen som man kan dra åt lite försiktigt.
Misstänker du läcka så varför ej doppa den i en spann vatten ??
Vad är en glander? [:o]
[:-132]
Doppade du den i en spann..
På axeln på nålventilen sitter oftast en o ring och den hålls fast av en gängad glander.Såg att Zookompaniet hade lösa nålventiler billigt.
Jupp jag doppade den i akvariet, är bara att lossa plastglaset på klockorna och låta den torka sedan.

Tillbaka till kategorin












Annons