Teoretiskt resonemang ang nålventil.

#1 - 22 augusti 2004 11:19
Hej!

Jag har inte själv skaffat en riktig co2 anläggning ännu, men jag har förstått att en riktigt bra nålventil är svår att få tag på.

kylskåp använder ett långt smalt rör som strypning för att få kylskåpsprincipen att fungera.

ett långt smalt rör som man skulle kunna använda som co2 strypning till akvarier är ett dykrör till en kylskåpstermostat. Det ser ut som en lång smal metalltråd ca 1 mm tjock men är ett tunnt rör.
Om man tar denna från ett skrotat kylskåp och ser till så man inte täpper till hålet när man klipper loss den så har man en fast strypning som kanske är lagom beroende på hur lång längd som behövs. Det borde inte vara några problem att koppla in den genom att silicona in den i en slang och kanske kompletera med en slangklämma. Sen anpassar man flödet genom att ändra trycket från regulatorn.

Jag vet inte vad dykröret till en kylskåpstermostat är fyllt med, men jag antar att det är sprit och detta måste man såklart blåsa ut först.

Vad tror ni? är det värt att testa? Eller är nålventiler billiga och enkla saker som det inte är lönt att lägga ner tid och energi på att försöka förbättra?

Urban
#2 - 22 augusti 2004 11:22
Det brukar ju sitta en användbar nålventil på regulatorerna så varför bry sig !
#3 - 23 augusti 2004 17:25
"Det brukar ju sitta en användbar nålventil på regulatorerna så varför bry sig "

Har plockat ihop min CO2-anläggning själv och då kan jag säga att det inte direkt följde med någon nålventil på min regulator. Det satt en nippel för slanganslutning, inget mer.

Köpte en nålventil på samma firma men den var helt omöjligt att använda så jag tycker i allra högsta grad att ämnet är relevant för oss som inte köpt ett färdigt paket. Problemet med den ventilen var att den inte gick att få tät ens vid ett så lågt tryck som 0,5 bar även fast jag vred den i botten. Visst, det går bra om jag lägger på ett lägre tryck men då blir systemet så instabilt att bubbeltakten varierar samt att den blir full storm då magnetventilen öppnar efter att ha varit stängd över en natt. Provade med en ventil för hydraulik och den var lite bättre, om än inte bra, så nu försöker jag få tag på en nålventil med ett "akvariemärke" som förhoppningsvis är tillverkad för detta ändamål och därför borde fungera bättre.

Finns det någon som har en fungerande nålventil och som vill avslöja vilket märke den har så man slipper köpa "fel" igen??

Ursäkta om jag kanske snor tråden men jag tror att även du kan ha nytta av ett sådant svar :)

Vet tyvärr ingeting om ditt förslag med dykrör men det låter intressant iaf.
#4 - 23 augusti 2004 17:45

Det var inte meningen att låta "styv i korken" på ngt sätt !

Marknadens billigaste (tror jag) finns på http://store.aquaristic.net och har artikelnummer 190.012.

450 spänn för tryckregulator och nålventil. Inget kit alltså utan en lös regulator...

Det är nog svårt att komma undan billigare än så ! De har lösa nålventiler åxå om man behöver komplettera.
#5 - 23 augusti 2004 17:51
Borde inte en ventil för typ enkla gasol kök fungera
de stänger helt och har bra reglering.
Att köpa ett kök på biltema kostar ca 90 kr
för att prova. Ingen katastrof om det inte fungerar.
Kanske lite pulande med att få ventilen att passa till
magnetventilen.

Viggen_l
#6 - 23 augusti 2004 19:48
Ingen fara oveb, såg att mitt inlägg kanske var lite surt, det saknades väl någon smiley :)

Har brottas med det här problemet i snart 2v så jag börjar väl lacka ur ;P

Har sett att det finns några olika varianter att köpa i Tyskland men vad jag hört så har de alldeles för långa leveranstider för att jag ska orka vänta, ska leta i sverige först och främst.

Viggen: Det där låter intressant, finns den ventilen på nätet, har du länk isf så jag ser vilken du menar. Att få ventil och magnetventil att passa ihop är inga problem, det finns dim.ändringar av alla slag.
#7 - 23 augusti 2004 20:08
Hej!

Ursäkta om jag kanske snor tråden men jag tror att även du kan ha nytta av ett sådant svar :)


Ingen fara! Jag håller på att planera för en co2 anläggning och behöver alla tips och reflektioner.

En liten bonus om man nu orkar hålla på att fixa med dykrör som strypning är att man kan använda samma regulator till många akvarium. Kör man fram 1 bar till alla dykrören(strypningarna) så lär man ju få ut sin beräknade mängd till varje kar. Det trista är att man måste justera längden för att justera flödet.

Så en nålventil verkar vara enormt mycker enklare och jag har bara ett kar.

Urban
#8 - 23 augusti 2004 20:16
Hej!

Har sett att det finns några olika varianter att köpa i Tyskland men vad jag hört så har de alldeles för långa leveranstider för att jag ska orka vänta, ska leta i sverige först och främst.



Titta på simontorps hemsida. tex art nr: 51132 BP Finnålsventil. Sen kan din lokala akvariehandlare ta hem prylarna till dig.

Urban
#9 - 23 augusti 2004 21:29
Tackar, ska kolla upp vad de kan ta hem åt mig.
Hade hoppas på att någon med en bevisligen fungerande nålventil hade kunnat skriva ner vilke märke det rör sig om...men det är väl inte försent än :)

Tror det blir rackarns svårt att köra dykrör till flera akvarium då trycket måste vara exakt lika till alla (om de ska ha samma CO2-flöde vilket inte alls är säkert). Sitta och laborera med olika slanglängder och dimensioner känns lite jobbigt om man kan köpa en fungerande nålventil ;P
#10 - 23 augusti 2004 21:59
Dessutom finns det nålventiler att köpa i grupper om två eller tre. Dvs man kopplar nålventilkombot till CO2, och kan reglera två (eller tre) utflöden till olika akvarium. Om man har tid/lust att experimentera, så kan ju dykrör vara ett alternativ. Men jag skulle gå på en nålventil.

För att hindra stormflödet, så sätter du väl magnetventilen innan nålventilen. Då byggs ju inte upp något tryck (och volym) mellan nålventilen och magnetventilen.
#11 - 24 augusti 2004 14:45
Jodå, jag har magnetventilen innan nålventilen men jag vet nu vad det berodde på. På nått sätt hade jag lyckats placera magnetventilen med fel flödesriktning, FAST jag hade kolla så j_vla noga??? :) Det innebar att ventilen fick en extra skjuts åt öppet läge av trycket och troligen blev mer öppen än den var när jag gjorde injusteringen...så man kan krångla till det.
#12 - 24 augusti 2004 20:24
Hej!

Dessutom finns det nålventiler att köpa i grupper om två eller tre. Dvs man kopplar nålventilkombot till CO2, och kan reglera två (eller tre) utflöden till olika akvarium. Om man har tid/lust att experimentera, så kan ju dykrör vara ett alternativ. Men jag skulle gå på en nålventil.


Som bekant så är det svårt att justera in nålventiler vid lite högre tryck. Man strävar gärna efter så lågt tryck som möjligt. Men detta medför att om man försöker grena co2 efter regulatorn så påverkar dom olika kranarna varandra och även mängden vatten man har i karen spelar in. co2:n försöker helt enkelt ta enklaste vägen. (källa: en annan tråd här på forumet)
Kan man däremot gå upp till 1 eller kanske 1,5 bar så påverkar inte dom olika förutsättningarna varandra utan alla karen får sin dos.
Problemet är bara att hitta ett tillräckligt tunnt rör så det hela blir hanterligt. Så 1 meter rör kanske ger 10 liter/timme eller hur mycket som nu behövs.

Urban
#13 - 24 augusti 2004 20:35
Hej!

En annan galen idé är att strunta i nålventil.
en reaktor har en viss vikt när den är full med vatten. När den har 0,5 dl co2 i sig har vikten minskat med 50 gram, eller flytkraften ökat. Denna ökning eller minskning kan man ha till att klämma ihop slangen med co2 tillförsel och på så sätt få en given volym gas i reaktorn ständigt.
I så fall kan man i stället för magnetventil styra pumpen som driver reaktorn.
Då har man sparat in en nålventil och en magnetventil.

Frågan är bara om man vågar. Löper systemet amok töms flaskan snabbt och då har snålheten bedragit visheten igen.

Urban
#14 - 26 augusti 2004 07:16
Ursäkta dröjsmålet angående billig nålventil har haft lite mycket
att göra. Det var något liknande det här jag tänkte mig.
http://www.biltema.se/products/product.asp?iSecId=814&iItemId=21042

Det finns säkert någon variant som kräver mindre justeringar.
Hörde också att man kan få tag på ventiler som reservdelar till husvagnskök. Kan vara värt att kolla.

Viggen_l
#15 - 26 augusti 2004 07:27
På Aquaristic.net är prisskillnaden mellan en regulator med nålventil och en utan 106:-. Om du köper ett gasolkök för 98:- och mot förmodan skulle lyckas bygga ihop en fungerande nålventil som inte läcker utan att köpa till fler delar så har du allt som allt sparat hela 8:- !!! Varför göra sig besväret att bygga själv?

Peter
#16 - 26 augusti 2004 19:14
Hej!

Då är det fastställt. Ingen ide att bygga själv.

Har någon provat att handla på Aquaristic.net?
Hur lång leverans, och funkar det bra eller är det mycket strul?

Urban
#17 - 26 augusti 2004 19:23
Ursprungligen skickat av urbanandersson

Hej!



Då är det fastställt. Ingen ide att bygga själv.



Har någon provat att handla på Aquaristic.net?

Hur lång leverans, och funkar det bra eller är det mycket strul?



Urban



Klart att det är lattjo att fixa lite själv men i det här fallet håller jag med petnym - inget att lägga tid på.

Jag har handlat från Aquaristic en gång och det funkade kanon. Grejerna (CO2-pryttlar) kom efter två veckor.
#18 - 26 augusti 2004 19:42
jag har startat min co2 anläggning nu i kväll, lånade en släckare på jobbet, och reparerade en regulator till en kvävgastub, ( vi har den till att provtrycka med), har inte riktigt fattat vad ni ska med nålventilerna till , men reglerar ju mängden gas ner i tanken med regulatorn.
mitt problem just nu är att jag bara kan vrida på så ytterst lite gas, och då verkar regulatorn stänga igen efter ett tag så kommer det inte någon gas mera,
en liten undran jag har ,, när jag startade upp gasen så hadde jag ett ph på ca 7,2 efter ca två tim så var det nere på kasnke 6,4 ska det gå så snabbt??

#19 - 26 augusti 2004 20:40
"har inte riktigt fattat vad ni ska med nålventilerna till...mitt problem just nu är att jag bara kan vrida på så ytterst lite gas, och då verkar regulatorn stänga igen efter ett tag så kommer det inte någon gas mera "

Det är just detta problem som du ska ha en nålventil till :)
Regulatorn är för "grov" för såna här finjusteringar det rör sig om.
#20 - 26 augusti 2004 21:12
jaha hmm och jag ska vara mekaniker o inte kunna lista ut detta,, men men man lär så länge man lever

då får jag börja leta efter en sådan då,,
#21 - 28 augusti 2004 08:43
Hej!

Jag har handlat från Aquaristic en gång och det funkade kanon. Grejerna (CO2-pryttlar) kom efter två veckor.

Tack för informationen!

en liten undran jag har ,, när jag startade upp gasen så hadde jag ett ph på ca 7,2 efter ca två tim så var det nere på kasnke 6,4 ska det gå så snabbt??


Jag är glad att du mäter ph. En effektiv co2 anläggning kan döda dina fiskar snabbt genom att störtdyka ph och även kväva fisken.
Men ett par timmar och innom dom gränserna är det inga problem, samma kan ju hända när man köper fisk och håller på att koppla in den till sitt egert vatten.

Urban
#22 - 28 augusti 2004 09:53
När jag byggde ett system förra året köpte jag en "reduceringsventil för blandgas" från Clas Ohlson, med "fel" nippel - altså gänga för CO2 (dom får felleveranser ibland). Sedan en 3/2-ventil med spole och "back/stryp" (nålventil) av märke Camozzi.

Detta fungerar ypperlig och går jättebra att justera.











Annons