Tangaynika kar

#1 - 28 juli 2011 16:09
Hallå i "Etern" tänkte höra vad för Tangaynika ciklider speciellt Tropheus arterna (även vissa malawi) som skulle vara riktigt fina i mitt 250L "Back to nature" Hörn-Juwel kar.

Föredrar att ha färre fisk som mår bra och ynglar, än många som bara gör de grötit. Så 5-15 fisk som har lite storlek och färg vore trevlit. Pris per fisk är inte så noga bara de inte överstiger 250/styck.

helst inga större grävare, utan mer som håller sej runt större sten /grottor. Och som inte äter allt vad grönt heter. Skulle vilja ha javamossa och kanske nåt mer som får vara kvar.

// Moerken
#2 - 28 juli 2011 21:25
nu är inte jag långt ifrån den med störst erfarenhet här på forumet. Men jag tror att 250liter hörn är för litet för tropheus, i alla fall om man vill ha nån slags inredning i akvariet, har hört att 500l+ är att föredra för tropheus, åtminstone om man vill ha nåt utbyte av dem. (RÄTTA MIG OM JAG HAR FEL!!!!) :)

Malawi däremot, som du själv nämnde borde inte vara några problem. några lugnare mbunas kan bli bra i det karet skulle jag tro, synd bara att dom gräver :(
#3 - 28 juli 2011 21:47
Jo du har rätt paddy. Det verkar vara som du säger ang. L, å jag tänker inte köpa fisk å sätta i ett för litet kar. Så de blir att försöka slå ihjäl den tanken eller köpa större kar :-) dock så har jag begränsat med utrymme i en 2a, så De får bli något annat... eller ev spinna vidare på Diskus. Vi hade 4x 320L + 1x 475L kar med malawi under många år. Så har haft det mästa. Vilket gör att man vill ha något annat. Även ett välodlat kar med enbart div fina tetror skulle inte heller vara så dumt. Se ett färgglatt smycketetra stim som glider runt är trevligt å rogivande, å ev ett vackert diskus par som prickarna över Ö'et.
#4 - 29 juli 2011 10:57
Det går att köra Tropheus duboisi i ett kar på 400 l. Fast man behöver ett 20-tal.
#5 - 29 juli 2011 11:30
Kanske en snäcklekare och två grottlekare i ett 250L? Det finns ju ganska mycket bakrutor att bygga grottor mot. Bygg hela vägen upp och lämna en sandyta i mitten framtill.
Lamprologus multifasciatus, någon julidochromis och neolamprologus brichardi kanske? :)
Kjell Fohrman
Administrator
#6 - 29 juli 2011 11:38
Det viktigaste för troffar är längden på akvariet (se artbeskrivningarna) - ett hörnakvarium är för kort för den typen av fisk
#7 - 29 juli 2011 13:46
tack för ideérna och kunskap, Ligger faktist steget före Nasso, redan inne på snäcklekare och någon grottgrävare. Men som sagt, lite svårt att bestämma mej vad för grottgrävare. "Sessan har verkligen fina fenor, lite matt i färg dock, vilket ja tror karet skulle behöva en liten klick av. Men lite svårt på den fronten med Tanganyika. Men Ornatus skulle kanske råda bot på de... hur vanliga är de att få tag på? Men de skulle nog gå att få in de 3. Me like that idea. Sen försöka trycka in lite javamossa och vad mer skulle överleva? Vet inte om jag är så sugen på multi, då jag läser att dom gillar när de är salt i vattnet. Men går de utan måntro? isåfall kan ju bara ta en annan snäckis sort.

// Jocke
Kjell Fohrman
Administrator
#8 - 29 juli 2011 14:06
Ornatus är relativt vanliga men ofta är de lite urblekta i färgerna så kolla på dom innan du köper dom
#9 - 29 juli 2011 17:15
Kommit i tankarna på bygga ett kub kar för detta tanga projekt. Bara se vad glaset kan kosta. måtten jag klurar över är 63x63x63 (250L) eller 58x58x58 (200L) dessa firrarna blir ju inte särskilt stora, och jag vill kunna bygga ett stenrös i mitten och mot ena sidan, så jag kan ha sand nästan helt run om för snäckisar. Vore himmla fräsit att ha fiskar som hade grottor från botten till toppen i stenrös-pelaren.

Sen är jag nog mer inne på Brevis eller Similis (om de går att finna) kan ibland vara svårt hitta grejjerna man vill ha när man bor i Värmlandskogarna :)

Vad tros?
#10 - 29 juli 2011 20:16
Någon färgglad variant av Altolamprologus eller kanske Leleupi? Då får du lite färg (även om jag personligen tycker att färg knappast är ett grundkrav).
#11 - 29 juli 2011 22:36
Om du vill fylla ett stort stenröse från botten till toppen med fisk så är nog princessorna ett bra alternativ!

Var har du läst att multisarna behöver salt i vattnet?
#12 - 30 juli 2011 05:35
Jadu, tror de var i en forumtråd nånstans, men de var kanske nån annan fisk... huvet har haft fullt upp sista dagarna så det vore inte konstigt om ja sett fel :)
#13 - 30 juli 2011 07:19
Då har du nog blandat ihop det med något annat. Multisar vill ha samma vattenförhållanden som de andra tanganyika fiskarna. De kommer ju trots allt från samma sjö ;)











Annons