Täckglas av kanalplast

#1 - 23 augusti 2019 11:49
Jag har testat glas, acryl och plasttak som täckglas och nu sist kanalplast från biltema! Den har strukturen som wellpapp och har mycket låg vikt. Perfekt om man enkelt och billigt vill fixa till täckglas till sitt akvarium som håller inne fukt och hoppande fiskar men samtidigt slöpper igenom bra med ljus. Kör man ett krävande växtakvarium kan man bara skära ut ett parti där lysrampen sitter så mer ljus släpps ner.

Glas: Måste köpas och kapas till hos en glasmästare. ganska tunga och känsliga att hantera och du kan inte modifiera om du tex vill ha ett foderhål.

Acryl: Ett elände att såga till och risken är att den spricker. väldigt tålig annars.

Plasttak: Svår att skära/såga i och den riskerar att spricka

Kanalplast: Mycket lätt att skära till med en mattkniv precis som du vill ha den och längs med kanalerna kan du to.m skära på fri hand.


biltemas kanalplast. https://www.biltema.se/fritid/tradgard/plantering/odling/kanalplast-2000041409


&feature=youtu.be" target="_blank">
&feature=youtu.be
#2 - 23 augusti 2019 13:33
Det finns polykarbonat som går att bearbeta lättare än akryl. Går även att kallbocka och är otroligt starkt.
Nackdelen är väl att det är dubbelt så dyrt som glas.
#3 - 23 augusti 2019 13:41
[QUOTE=237;n2407399]Det finns polykarbonat som går att bearbeta lättare än akryl. Går även att kallbocka och är otroligt starkt.
Nackdelen är väl att det är dubbelt så dyrt som glas. [/QUOTE]

Nu missade du min poäng här... kanalplast är billigt och du kan enkelt skära ut bitar precis som du vill ha dem med hål och den passform du vill ha med endast en kniv!
#4 - 23 augusti 2019 13:42
Bra tips! [:-106]
#5 - 23 augusti 2019 19:22
Tack för tipset!
#6 - 23 augusti 2019 20:04
Tack,vill ju gärna dela med mig :D
#7 - 24 augusti 2019 15:01
Kör med växthus-vinyl. Lätt att såga till med en sticksåg och plexiblad. Inga sprickor. Inga problem.











Annons