Syre på natten?

#1 - 11 november 2006 12:10
Jag undrar om någon har erfarenhet av att tillföra syre på natten, då
co2 är avstängt?

Vet att växterna kör baklänges på natten, så jag tänkte att på dagen
kör man ju co2 in i reaktorn och varför kan man inte köra in syre på natten?

Någon som vet?

// Pär
#2 - 12 november 2006 10:03
syre får man väl ändå med ytrörelse?
#3 - 12 november 2006 10:08
pawi, Amano kör luftpump på natten.

Det behövs egentligen normalt sett inte då syrenivåerna aldrig kan gå speciellt långt ner om man har normal cirkulation. Det skulle vara om du ser att fiskarna flåsar betydligt på morgonen innan ljuset tänds, vilket inte kan hända om du har någon form av cirkulation.

Luftpumpen kommer inte vädra ut mer CO2 och föra in mer syre i vattnet jämfört med vilken annan pump som helst som tillför cirkulation och ytrörelse.
#4 - 12 november 2006 21:09
Tänkte att man "pressar" ju växterna dagtid med co2 och om växterna ska
köra tvärtom på natten kanske de då behöver samma förållande mängd syre
för att det ska bli jämnvikt?!? Kan det vara så att man då uppnår en ännu
starkare återhämtning på så sätt?

Jag har byggt om en vattenpumpsmotorn från en FZN-2, så att den finfördelar
co2-bubblorna till mikrobubblor. På skovlarna sitter nu avklippta synålar och
övrig plast från skovlarna är bortklippt. Funkar bra, men har nu denna
fundering på att leda ner luft på natten.

Amano? länk?

Gillar verkligen din burk defdac! ;)
#5 - 12 november 2006 21:35


Tänkte att man "pressar" ju växterna dagtid med co2 och om växterna ska

köra tvärtom på natten kanske de då behöver samma förållande mängd syre

för att det ska bli jämnvikt?!?


Växterna kör "tvärtom" hela tiden. Man brukar slarvigt säga att växterna kör "omvänd fotosyntes" på natten, när man egentligen menar att dom bara andas på natten. På dagen andas dom också + att dom fotosyntetiserar.

När man andas så tar man in syre och släpper ut CO2 och när man fotosyntetiserar så tar man in CO2 och släpper ut syre. Nu är ju inte jag en växt, men du förstår vad jag menar ;)

Andas man lika mycket som man fotosyntetiserar så förlorar man lika mycket kol (via andningen) som man får in (via fotosyntesen) - man står stilla i växten.



Kan det vara så att man då uppnår en ännu

starkare återhämtning på så sätt?


Nej eftersom växterna aldrig blir syrebegränsade på natten. Hade dom blivit det så hade fiskarna varit döda för länge sen.

Så det är onödigt med extra luftsten på natten. Det enda det ger är en gnutta snabbare jämvikt med luftens syrehalt än om du bara körde med cirkulationspump.

Ska man vara lite nitisk så luftar du bara ur det extra syre som växterna producerat under dagen lite extra snabbt med en syresten (eftersom växterna ökar syrehalten mer än vad du kan få med cirkulation).
#6 - 12 november 2006 21:38
Justja. Här har du några akvarier Takashi Amano gjort:
http://www.flickr.com/photos/xylema/
http://www.adaeuro.com/gallery.asp
#7 - 12 november 2006 22:02
Tack för svaret och länkarna! slut på den funderingen :)

Himla snygga burkar Amano gjort!
#8 - 13 november 2006 07:06
Ja, Amanoakvarierna är ju så oerhört snygga så man storknar!
Tänk att få besöka en mässa eller utställning där det finns sådana mästerverk.

Men du defdac, jag har alltid undrat när jag ser sådanadär riktigt snygga kar om dom är alldeles nyuppsatta eller varit igång typ några månader när bilderna knäpps?
#9 - 13 november 2006 07:26
Dom måste vara igång många månader och fått sig några nedklippningar för att växterna ska fylla i så snyggt som dom gör.

Såhär ser ett nyuppsatt Amanoakvarium ut:
http://www.naturacquario.net/amano/all02/10.jpg
Såhär ser samma ut efter några månader:
http://www.naturacquario.net/amano/all02/11.jpg

Ett annat exempel:
Nyuppsatt: http://www.naturacquario.net/amano/all04/05.jpg
Efter några månader: http://www.naturacquario.net/amano/all04/06.jpg

När man ser sådana serier så inser man snabbt att det är omöjilgt att fuska fram växtakvarier och att naturen måste vara med att skapa.

Det roliga är att det finns oerhört många hobbyister som kommer upp i samma nivå varje år vid "växtakvarievärldsmästerskapen" som Takashi Amanos företag ADA håller varje år. Efter tävlingen publiceras många av de tävlandes akvarier i en katalog som i år hade över 900 läckra akvarier att inspireras av.
#10 - 13 november 2006 07:32
Kanon, stort tack för svaret, nu är jag ännu mer impad!
Den där katalogen... går den att köpa/ladda ner/få tag i på något sätt?
Tänk vad mycket idéer och inspiration man skulle kunna få ur den.
#11 - 13 november 2006 07:53
Ja i inlägg 14 i följande tråd så tipsar pny om var man kan köpa den:
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=88227
#12 - 13 november 2006 08:31
Tack än en gång!
#13 - 13 november 2006 14:30
ja när man ser Takashi Amano's kar känner man bara att det är lika bra att slänga in handuken direkt man ahr ju inte en chans att göra ett lika snyggt..

Men det är ganska så mkt "fusk" grejor under de karen eller i stil med flygplans cockpitar?

Det finns inga högupplösta bilder på hans kar så att man kan ha de som wallpaper?
#14 - 13 november 2006 14:54
Nej det är ganska lowtech.. Han kör med keramiska diffusorer istället för CO2-reaktorer t ex. Han använder dock ett speciellt egenkomponerat bottensubstrat som många växtakvarister världen över säger är det bästa man kan ha. ADA Amazonia soil t ex.

Annars är det typ Estimative index han kör med, dvs veckospolning (~50% vattenbyte) med efterföljande vattengödning.

Att få växterna att växa så fint är ganska lätt, däremot är ju karln ett ess på det estetiska vilket inte går att följa något prefabricerat recept på.

Om man inte har hans känsla för design så kan man ju alltid härma någon layout han gjort. Det kan man komma långt med, den här killen vann en amerikansk växtakvarietävling med en komplett Amano-"ripoff":
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2001.cgi?&op=showcase&category=0&vol=0&id=62











Annons