Arkiverad tråd – read-only.
En påminnelse om MAF-mötet ikväll 14/5!
Antagligen sveriges mest kända akvarist som håller föredrag ikväll:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sverre_Sj%C3%B6lander
http://www.gavia.nu/
Han är specialist på fiskars beteende. Har bla. skrivit böckerna "Vårt djuriska arv" och "Naturens budbärare".
Jag har hört honom hålla föredrag en gång tidigare och det var grymt kul och intressant!
Var: Branteviksgatan 40, ingång på gaveln
När: kl 19.00
Alla akvarieintresserade är välkomna! Du behöver inte vara medlem i MAF. Inträdet är gratis!
(Sveriges mest kände akvarist? Det kan säkert diskuteras men bara i år har han medverkat i både Skavlans talkshow på SVT och Kattis Ahlströms TV-program.)
Kattis ger jag fan inte mycket för men synd att jag missade mötet, träd som måste fällas...
Ni som inte kom missade definitivt ett mycket intressant och underhållande föredrag.
Stort tack till Sverre Sjölander,som generöst bjöd på sig själv och sina kunskaper.
Niclas
Det var ett riktigt bra föredrag som avhandlade fiskarnas beteende ur en evolutionsbiologisk synvinkel - på ett populärvetenskapligt och humoristiskt sätt. Får ni chansen att se och höra Sverre någon gång så ta den!
Fokus låg på fiskarnas olika sätt, och behov, att kommunicera med varandra. Teman som deras färgteckning, revirbeteende och aggressivitet, fortplantningsstrategier, förmåga att lida och känna smärta mm diskuterades och förklarades ur ett evolutionärt perspektiv.
Det var verkligen givande att höra någon som kombinerar akademisk naturvetenskaplig teori med en passion för akvariehobbyn, kryddat med en bra dos humor.
Har oxå hört honom tidigare och har man chansen att lyssna på honom ångrar man sig inte