Svarta kanter och fördjupningar.

#1 - 25 maj 2003 23:58
Hej.

Jag har en bredbladig, växt i ett 50 liters akvarie. Kan inte namnet men den liknar, Anubias barteri men som i mitt fall växer i gruset på botten (den kommer dessutom från Sydamerika tror jag). I alla fall jag köpte ett par skiffer bitar för att min mal skulle ha ngt att gömma sig under och efter en tid (~2v) blev det som svarta beläggningar på bladens kanter och på fördjupningar i bladen. Denna svarta beläggning är lätt att skrapa bort med nageln. Beror den på skifferbitarna montro eller är det en form av alg??

PG <img src=extra_smiley_watching.gif border=0 align=middle>

PG
#2 - 26 maj 2003 07:33
Vet inte om det är en sorts alg, men jag hade det precis som du beskriver det på min Anubias. Köpte en pleco och vips så var det borta. Så jag skulle nog tro att det var alger.


-------------------------
168 liters malawi
#3 - 27 maj 2003 08:52
Som H.G säger så är det nog alger av något slag. Vissa går att ta bort med naglarna andra inte. Anubias växter långsamt och därför råkar den lättare ut för algangrepp än andra som växter snabbare. För att förhindra detta så kan man köpa en eller flera flytväxter. En bra flytväxt är Musselblomma (Pistia Stratiotes).

Mvh

<img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle>Morpheus<img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle>











Annons