Hej! Undrar om någon vet varför mina två svarta teleskåpslöjstjärtar har börjat byta färg... sen jag köpte dom för c:a 1 år sedan så har dom växt ordentligt. (största 15 cm) Men nu har dom bytt färg. Två ggr.... först började dom se ut som späckhuggare med vita magar sen började bamsen få vita fenor... vilket nu har övergått mot en orange kulör... Av det svarta finns ej mycket kvar. Vattenvärdena är bra, dom verkar trivas. Så jag undrar... någon som vet?!
Normalt att de kan ändra färg de första 2 åren.
Guldfisken är sen i utvecklingen jämfört med många tropiska fiskar då den har en möjlig livslängd på 20-30-40 år när den får leva under bra förhållanden.
men va jag har förstått är den mattsvarta teleskopen en egen underart av slöjstjärt som bara finns i svart...hur kan den då byta färg?
Förmodligen för att den inte är "renrasig". Äkta svarta teleskop ska inte byta färg alls, men att hitta en sån i en vanlig djuraffär ska man inte räkna med.