Svart/Mörk Finkornig Sand

#1 - 28 april 2005 23:46
'Allojsan

Sitter och fundilerar på att göra den enklaste av alla bakgrunder; frigolit+silikon+sand. Och på så sätt få något som påminner om Aquael:s svarta bakgrund (som jag har i ett annat kar) MEN få möjligheten att forma bagrunden som jag vill, för att dölja värmare, göra utstickande klippor osv.

Min fråga är nu, någon som har något förslag på en svart/mörk finkornig sandsort? Funderade ett tag på svart blästersand, kan det vara något som fungerar månne?

ha det gottis

/Mike
#2 - 1 maj 2005 05:54
Är det Rådasands blästersilikat du tänker på?

Den borde nog funkera utmärkt, dessutom bilr det ju inte så dyrt som att köpa "akvariesand".
#3 - 1 maj 2005 10:22
Ptja den "svarta" blästersanden vet ajg inte vem som är ansvarig. Inget jag tänkt på när jag sett den. Men i princip vilken mörkare sand som helst som är ok att trycka ner till fiskarna är ok för min del. Men det är ju alltid trevligare om den inte kostar 39:-/kg ;)
#4 - 2 maj 2005 08:03
Inte alltid enkelt...

[QUOTE=Iit_mutt]'Allojsan

Sitter och fundilerar på att göra den enklaste av alla bakgrunder; frigolit+silikon+sand. Och på så sätt få något som påminner om Aquael:s svarta bakgrund (som jag har i ett annat kar) MEN få möjligheten att forma bagrunden som jag vill, för att dölja värmare, göra utstickande klippor osv.

Min fråga är nu, någon som har något förslag på en svart/mörk finkornig sandsort? Funderade ett tag på svart blästersand, kan det vara något som fungerar månne?

ha det gottis

/Mike[/QUOTE]

Jag målade min frigolitbakgrund med Husfix (ung. som cement) som jag färgade svart med kimrök. (Finns att köpa i färgaffärer.) Därefter lackade jag hela bakgrunden med Epotex akvarieepoxi.
Suck! Tänkte inte på att den skulle bli högblank och se plastig ut då. Så avslutningsvis strödde jag ett par deciliter svart Rådasand i det sista epoxilagret. Liten mängd - försumbar kostnad.

Ett par tips: Borsta frigoliten med stålborste för att få mjuk klippstruktur. (Ha dammsugaren i närheten...)
Se till att bakgrunden sitter ordentligt fast. Det blir mycket lyftkraft i frigoliten.
Gör bakgrunden i två delar så blir den mycket lättare att få på plats.
// Anders
#5 - 2 maj 2005 21:24
[QUOTE=andmol]
...Därefter lackade jag hela bakgrunden med Epotex akvarieepoxi.
// Anders[/QUOTE]

Och med lackningen försvinner direkt det "billiga" i hela konstruktionen. Så nej, att lacka det är HELT uteslutet, då det som sagt äter upp just den "billiga" biten med det hela
#6 - 3 maj 2005 15:47
jag skulle snarare påstå att husfixen är den dyra biten, dugliga lacker behöver inte vara särskilt dyra
#7 - 3 maj 2005 16:02
Men nu har jag aldrig pratat om husfix heller så det kan kvitta det med
#8 - 4 maj 2005 01:56
låter KLADDIGT men billigt om man får till det bra.

nåt att tänka på till nästa akvarium :)
#9 - 4 maj 2005 08:42
[QUOTE=Iit_mutt]Men nu har jag aldrig pratat om husfix heller så det kan kvitta det med[/QUOTE]

Hur hade du tänkt fästa sanden på bakgrunden? Om du nu inte vill använda husfix eller lack menar jag.

Är nyfiken...

/Kalle
#10 - 4 maj 2005 10:15
[QUOTE=Tottofagrin]Hur hade du tänkt fästa sanden på bakgrunden? Om du nu inte vill använda husfix eller lack menar jag. [/QUOTE]

silikon om jag fattat det hela rätt
#11 - 4 maj 2005 19:34
Tottofagrin...hade du läst vad jag skrev från början så hade du haft koll på även detta.

"Sitter och fundilerar på att göra den enklaste av alla bakgrunder; frigolit+silikon+sand. Och på så sätt få något som påminner om Aquael:s svarta bakgrund (som jag har i ett annat kar) MEN få möjligheten att forma bagrunden som jag vill, för att dölja värmare, göra utstickande klippor osv."
#12 - 4 maj 2005 19:44
har du funderat nåt på hur du ska sprida ut silikonet ?
#13 - 4 maj 2005 20:10
[QUOTE=Iit_mutt]Tottofagrin...hade du läst vad jag skrev från början så hade du haft koll på även detta.

"Sitter och fundilerar på att göra den enklaste av alla bakgrunder; frigolit+silikon+sand. Och på så sätt få något som påminner om Aquael:s svarta bakgrund (som jag har i ett annat kar) MEN få möjligheten att forma bagrunden som jag vill, för att dölja värmare, göra utstickande klippor osv."[/QUOTE]

"Frigolit+silikon+sand" tycker du alltså är en tydlig och uttömmande beskrivning på vad du hade tänkt göra? Silikonet kunde du ju lika gärna använt att sätta fast skiten i karet med.

/Kalle
#14 - 4 maj 2005 20:21
Är väl inte så konstigt?
Göra en grund i frigolit, kladda på en massa silikon och doppa i sand. Har man plasthandskar slipper man få händerna gummerade :)
Kanske inte min favoritidé, men varför inte prova? Blir det inte bra är det ju bara att riva bort skiten.
Principen används i andra sammanhang, bl.a. för att förbättra greppet på pistoler t.ex.
#15 - 4 maj 2005 20:27
frågan är om inte ett lager med sand blandat i silikonet behövs för att täcka frigolitens ljusa yta.
#16 - 4 maj 2005 22:20
Nej! Frågan är vilken SAND jag ska använda. Inget annat.

Och Kalle...om jag säger att jag ska använda "frigolit+sand+silikon"....hur tror du SJÄLV att det skulle fungera? Om du nu verkligen säger vad du TROR och inte säger vad du vill för att "rädda" tillrättavisningen.
#17 - 31 juli 2005 10:37
nu har det gått två månader så jag kanske inte är till ngn nytta.
Jag ahr gjort en sådan bakgrund. Mitt tips är att använda en blandning av den sand du pratar om(ifall det är råda, typ 2mm) och en riktigt finkornig sand. Jag använde blandade storlekar av råda(0.7-1,8 och 3-5) och satte i några större stenar och lite engelsk sjösten. blev jättebra. men jag fick täcka små ställen där frigoliten lyste igenom flera ggr. så det bästa vore väl en riktigt finkornig sand till detta. En slickepott är utmärkt att stryka ut silicon med.











Annons