Svärdbäraryngel - foder?

#1 - 19 april 2004 06:08
Hejsan!

Är bara nyfiken på att få veta vilka/vilket foder andra använder till sina svärdbäraryngel? Håller på med en ny grupp nu och har tidigare haft en ganska långsam tillväxt på just dessa yngel, medan andra har växt normalt, så jag undrar om det kan vara fodret det hänger på? Någon som har nya förslag på vad man kan ge dom?
#2 - 19 april 2004 06:20
nykläckta artemia är ju alltid ett bra val när det gäller yngel och man vill ha en bra tillväxt.

visst dom flesta med levandefödare verkar köra med finsmulat flingfoder men det kan aldrig gämföras med levande artemia.
#3 - 19 april 2004 07:10
Har gett Bosmider. Är skillnaden stor mot Artemia?
#4 - 19 april 2004 07:18
allt levande foder har otroligt mycket högre näringsvärde, speciellt nykläckta artemia eftersom dom fortfarande har sin gulesäck.
#5 - 19 april 2004 07:22
Har aldrig gett levande foder, endast olika frysta samt flingfoder och algtillskott. Hur får jag tag på nykläckta artemia? Tvivlar på att det finns på en liten ort som denna.. Hur håller man dom? Kan du berätta lite mer om det hela skulle jag vara väldigt tacksam!!
#6 - 19 april 2004 07:39
gör en sökning på artemia här lär du få mängder av svar. Artemia ägg har nog dom flesta butiker. Man kläcker dom själv och hur beror lite på vad för artemia ägg man har. Det är dock itne svårt alls.
#7 - 19 april 2004 10:59
Tack så hemskt mycket för hjälpen! Härligt med människor som orkar ta sig tid att hjälpa andra med tips och råd. Ska ta och göra ett försök!











Annons