svamp som filtermaterial?

#1 - 14 juli 2006 15:25
Håller på att täta och fixa ett gammalt fluval 303, vill helst inte lägga ut några större pengar.
Köpte idag 2 stycken "fogsvampar" för 20 kronor som jag vill ha i en av korgarna om det går.
Funkar det tro eller avger det några giftiga ämnen eller liknande tro?
#2 - 14 juli 2006 15:46
Vad är "fogsvampar" ?
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 14 juli 2006 16:02
Dom funkar men de innehåller väldigt få porer jämfört med akvariefiltersvamparna så den biologiska filtereffekten är en bråkdel av dessa
#4 - 14 juli 2006 16:11
[quote=Kjell Fohrman]Dom funkar men de innehåller väldigt få porer jämfört med akvariefiltersvamparna så den biologiska filtereffekten är en bråkdel av dessa[/quote]

Ok men då kör jag på det sålänge iallafall.
Är en akvariesvamp i men 2 korgar är tomma så det borde funka iallafall.

Tack så mycket för den snabba hjälpen!
#5 - 14 juli 2006 22:25
Kolla bygghandeln efter "leka kulor", de ska ha en variant som mer ser ut som kexchocklad än de kulor vi är vana vid att ha i krukorna. Genom att banka sönder det till "lagom" bitar, ska man tydligen kuna få ett hyfsat filtermedia, ruskigt billigt. Jag antar att det dammar osv så man ska nog banka sönder det ute, och skölja det innan man kopplar in pumpen till akvariet.

Tipset fick jag höra idag av ett par "gubbar" jag mötte när vi tittade på dammråvaror, jag har aldrig provat men den ena av dem påstod sig köra det i sin damm, med gott resultat för fiskarna, som för övrigt vinterförvaras där. (ingen vidare bedrift här i skåne kanske...)

Kanske kan vara värt det, även om jag antagligen hade offrat ett par tior på en bit blå filtermatta och stoppat i om inget annat alternativ lockade mer.
B!











Annons