Stökig Ancistrus?!

#1 - 18 april 2003 07:50
Jag vill gärna ha en Ancistrus D som algbekämpare, men jag har samtidigt en del växter. När jag var på väg att inhandla en, så blev jag avrådd pga att Ancistrusen både gräver och äter upp växter.

Så hur ligger det till, går det ha dessa med växter(även om akvariet är nystartat och realtivt algfritt), eller finns det bättre alternativ?
#2 - 18 april 2003 07:55
bara man matar den så är det ingen fara, gurka, ärtot, broccoli etc. tills de finns tillräkligt mycke alger..

Tea/GoSatta <img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle>
#3 - 18 april 2003 07:56
min ancistrus äter inte på mina växter
#4 - 18 april 2003 09:09
Ge dem maltabletter på kvällen!
Min malar stökar inte.

Zobb

"Any given day you can win or loose, but the point is, you can win or loose like a man"
Al Pacino

60L Sällskapsakvarium (levandefödare)
20L Yngeluppfödning
12L Kampfisk

Nyfiken på min lilla firma? www.saljkraft.just.nu
#5 - 18 april 2003 09:36
Jag matar inte min ancistrus och den äter ändå inte på växter, vet inte riktigt vad det kan bero på.

"If you got love for something, do it"
<img src=extra_smiley_cowboy.gif border=0 align=middle>
#6 - 18 april 2003 09:47
Några av mina ancistrus äter på växter, några inte. Jag ger mina algtabletter samt ärtor.

Jag kan ju säga att jag har en ancistrus, en hane på ca 9 cm som är rätt stökig av sig måste jag säga. Ett tag grävde han så mycket att han rev upp växter :-( Han hade även sällskap med en hona då, och när han jagade henne vilt kunde han råka riva upp någon växt som inte var så väl planterad. Det var bara att trycka ner växterna igen, jag stördes inte alls av att han grävde och höll på.
#7 - 18 april 2003 10:13
anton: antagerligen för att du har tillräkligt med alger så han inte är hungrig? =)

jag har mer problem med min pleco som gillar att ta en tugga på en växt då och då, men från ancistrusen så har jag aldrig sett det.

Tea/GoSatta <img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_star.gif border=0 align=middle>
#8 - 18 april 2003 10:44
Mina ancistrus gräver rundor i akvariet. De käkar också tunnare växter, de robustare växterna klarar sig. Men jag har inget alger i akvariet, så de är jätteduktiga. Jag matar dem med algtabletter och skalade ärtor. Jag skulle inte vilja vara utan dem.

/Mona

Ragdolls, Ancistrus D, Pansarmalar & Kardinaltetror.
54 & 180 liter
http://www.janitasdesign.com/softspot
#9 - 18 april 2003 15:17
<img src=extra_smilie_anim_k.gif border=0 align=middle>

Mvh Molntuss
#10 - 19 april 2003 22:27
Svärdplantor är den växt som ancistrus brukar tycka om att ta sig en munsbit av. Men får den tillräckligt med alger brukar detta ej ske. Brysselkål brukar vara populärt att äta.Ärtor,Bladspenat är fler alternativ.

mvh Lennart
#11 - 20 april 2003 05:11
Mina två låter bli växtern, de äter alla alger (även de på växterna) men skadar aldrig växter och inredning.. Men så är de inte så stora än heller, de blir kanske stökigare med tiden..

*Nilla* -simma lugnt!
#12 - 20 april 2003 07:51
Jag har nu införskaffat två små rackare som än så länge är helt outtrötliga.
Det mystiska är att de inte liknar bilder som jag sett här och i böcker.











Annons