Sticksår? i min sorgmantel

#1 - 1 april 2011 15:06
Hej, för någon dag sen fick en av mina sogmanteltetror ett "stickhål" mitt i analfenan?

Okej för att följa lilla sjukmallen så har jag ett akvarium på 125l och har ytterfilter som jag inte vet speciellt mycke om.. Just nu har jag 7 glödbandtetror, 3 sorgmanteltetror en skäggmunsmal, en lite räka och en massa trumpetsniglar. Jag har allämnt haft mycke dödsfall i mitt akvarium, forskar id e i några andra trådar..

Jag hade 4 fjärilsciklider men alla har dött. Två av dom fick en liten röd prick på sidan av huvudet? Och en av desas fick oxå en svullen underläpp innan han dog..

Jag plockar upp döda fiskar så fort jag ser dom, vilket går väldigt snabbt då jag konstat håller kolla..

Jag har en halvdålig bild här: www.littlesquidd.blogg.se men man ser iaf lite..
Han har alltså fått som ett litet stickhål, som igår va svullet runtom och idag är bara rött runtom.. Ser typ ut som att något äter på han innifrån hålet och ut, typ.. Han beter sig ganska normalt, lite sämdre balans och inte så mycke onödig rörelse..

kom gärna me några teorier, tack :)
#2 - 3 april 2011 11:32
Ja, nått håller på att äta upp min sorgmanteltetra.. Hållet blir bara större och större, de ser ut som att han håller på ruttna bort eller att något äter han runt sitt sår, och runt ena ögat och gälarna.. Han kommer nog inte leva länge till :/
#3 - 4 april 2011 17:39
Att ingen har någon teori eller något att säga är ju lite underligt, jag är typ helt förbluffad över vad som händer med min knäppa fisk.. Idag ser han ut såhär: www.littlesquidd.blogg.se .. Han åt även idag för första gången på flera dager, vilket va lite av en chock då jag trodde att han inte skulle överleva natten..











Annons