Plockade faktiskt mina stenar ute på åkern brevid huset.. Funkar bra än så länge, växterna växer så det knakar, fiskarna med.. :D
Nej, men skämt åsido, jag kokade stenarna i närmare en timme efter att jag hade plockat dom, sen är det en bra idé att låta dom svalna lite innan man börjar plocka med dom.. [:o] Säger inte att det är säkert att plocka på en åker, jag kan ha haft tur.. Sen VET jag iofs att bonden som har marken runtomkring bara använder naturligt gödsel (grisavföring) från en ekologisk gård, så jag tror inte att det ska va så mycket konstigheter i marken. Men som sagt, jag kan ha haft tur, så stenplockning på åkrar sker på egen risk.. ;)
Tänk även på att fråga markägaren om lov, oavsett var du plockar. Det ingår (som jag har uppfattat det) nämligen inte i allemansrätten att fritt plocka sten hur som helst.
//Henrik