Start av Saltvattens akvarium!

#1 - 22 maj 2002 11:02
<img src=extra_smiley_bulb.gif border=0 align=middle>Hejsan jag funderar på att göra ett saltvattens akvarium av mitt 75L akvarium!<img src=extra_smiley_bulb.gif border=0 align=middle>
Är det för litet?
Vad behöver jag för grejer till det?
Och hur gör jag för att starta ett saltvattens akvarium(75L)?

Kasta hit lite svar nu..<img src=extra_smiley_splat.gif border=0 align=middle>

Johansson <img src=extra_smiley_sleep.gif border=0 align=middle>
#2 - 22 maj 2002 12:58
Och vilka saker kan man ta från sötvattens akvariet?
Måste man ha nå specielt lysrör? eller funkar det vanliga som man har till sötvattens akvariumet?

Funderar kanske på att ha sjöhästar eller nåt annat coolt typ bara ett par! Alltså 2st djur i akvariet! :)

Johansson <img src=extra_smiley_sleep.gif border=0 align=middle>
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 31 maj 2002 11:47
Hej Johansson,
Ett saltvattensakvarium handlar till stor del om att skapa en biologisk balans i akvariet. En sådan balans är betydligt lättare att uppnå i ett större akvarium än i ett mindre.
Så för att ha ett så litet akvarium som 75 liter krävs det att man är en verklig expert.
Själv skulle jag aldrig ge mig på att försöka att hålla fisk, koraller och anemoner i ett så litet akvarium.
Däremot har jag en kompis som med framgång hade ett jättelitet akvarium med sjöhästar igån i flera år. Men han var något av en pedant och dessutom mycket kunnig så det var kanske därför han lyckades.
Att du inte har fått något svar beror kanske på att det är mycket ovanligt att någon ens försöker satsa på ett så litet akvarium för salt.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

#4 - 19 mars 2005 21:20
Jag har ett saltvattens kar på 75 liter,
Jag vill ha så mycket filtrering som möjligt i karet så därför använder jag mig av både levande sten och två stycken innefilter med ev volym på 450 l/hstyck. Ljuset skall vara starkare till ett saltkar än till ett med sötvatten. Jag kör med två stycken 18w rör. Ett power-glow på 18.000K samt ett blue moon actinic. Det blir ett härligt blått sken. Har du några övriga frågor så maila mig gärna: [email]davidmalmgren@hotmail.com[/email]
#5 - 19 mars 2005 22:01
Haha. Att dra upp en tre år gammal tråd måste väl ändå vara nån sorts rekord?

Johanssons senaste inlägg gjordes tydligen i december 2002, men det vore kul att veta hur det gick med akvariet om han mot förmodan skulle vara kvar. :)











Annons