Snörvligt värre...

#1 - 19 september 2014 06:45
Lagom till skolstart kommer ju diverse baciller hem. Vi har oftast klarat oss... men inte i år. Gubben min var sjuk förra veckan, jag packade i hop på lördagen förra veckan och sonen på söndagen. Tisdagen kom dottern hem med huvudvärk. Så nu ligger hela familjen och snörvlar och hostar. Febern är i alla fall borta, tack och lov. Men snorandet och hostandet verkar komma ta en evighet att bli av med.

Idag är ungarna lediga från skolan. Den här helgen hade jag planer på att åkt till Älvdalen för diverse aktiviteter. Nu blev det inte så. Dels pga hälsan så klart och dels för att vi köpte oss en till bil. En liten snål pendlarbil till gubben. Vi kan ju inte gärna bruka vår Volvo Pv i vinter och vi är i behov av två bilar. Så tillslut hittade vi en Opel Agila -04 som gått strax över 7000mil! Bilen är som ny trots sina 10år. Och säga vad man vill. Bilen är inte vacker och ser ut att kunna välta när den står parkerad. :D Men när man väl sitter i den slås det en att den är otroligt rymlig! Som att sitta i en liten minibuss. Och med fällbara baksäten får man in en hel del.

[ATTACH=CONFIG]71271[/ATTACH]

Älvdalen ja... Vi var ju där i slutet av sommarlovet. Besökte rovdjursparken och jag fotade en hel del. :)
[ATTACH=CONFIG]71272[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]71273[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]71274[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]71275[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]71276[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]71277[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]71278[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]71279[/ATTACH]

Vi hade nog tur med att få se i princip alla djuren. De enda vi inte fick se var lo och järv. Barnen tyckte om detta ställe men det negativa var backarna!! Men väl högst uppe på toppen var utsikten otrolig!

[ATTACH=CONFIG]71280[/ATTACH]
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 19 september 2014 18:15
Kul att kolla på fotona från djurparken - björnungarna verkar glada. det positiva med backarna är ju att man fåtr motion:D
#3 - 19 september 2014 21:52
Hah aw, riktigt fina foton :)
#4 - 20 september 2014 06:40
Kjell, björnungarna var mer vilda än tama. :D Den mörkbruna var nog busungen i gänget för denne bråkade friskt med sina två syskon och även mor. Och jag är glad att jag slapp dra en skrinda eller barnvagn. En del såg ut som om de sköt en handjagare i högt gräs... :D

Tack Rebah. :)
#5 - 20 september 2014 17:40
Visst kan småbilar vara förvånade rymliga, åkte med en kompis i hennes lilla bil och den kändes precis som du skriver som minibuss. Fina bilder, gillar tigerbilden bäst men jag har en svaghet för kattdjur.

/B











Annons