Sniglar

#1 - 19 maj 2007 19:39
Har fått in lite sniglar, vet dock inte vad dom kommer ifrån.
Det är sniglar som är lite avlånga i skalet.

Är dessa bra eller dåliga. det kryllar av dem på botten, jag kan inte slamsuga utan att de blir igen täppt, hade praktbotior innan, funderar på om det kan vara för att dessa dött som sniglarna kommit. Eftersom de äter väl sniglar va.

Ska jag skaffa ett par praktbotior igen, eller vad tycker ni ?
Okej när dom är ett par mm långa men när dom blir uppåt 2 nästan 3cm stora så blir dom lite skrämande, kan dom skada mina fiskar på något sätt.
Såg att malen låg vid en snigel såg ut som han sög på den, är det normalt ?
#2 - 19 maj 2007 19:45
hej. dina sniglar är inte skadliga på något sätt, snarare tvärt om. helt rätt att praktbotor äter sniglar, men om du ska ha praktbotior behöver du ett stort akvarium,,. men vill du inte ha kvar sniglarna finns det ganska mycket du kan göra åt det,,, sök på sniglar eller snäckor så finns det massor av trådar med samma ämne.

lycka till /andreas
#3 - 19 maj 2007 20:27
Jo då, hade botior innan i samma kar, det är 250Liters
Så de ska nog gå bra.
#4 - 19 maj 2007 20:28
ok, då vet du











Annons