Om äggen ligger som i en slemmig klump så är det posthorn eller physor. Om det är det så kommer de att kläckas inom 3-4 dagar. Då de kläcks är de pytte pytte små (mindre än 1mm men växer väldigt fort. Om det är ägg från Physor du har på rutan så bör du kunna se små små vita prickar i det genomskinliga slemmet.
Den lilla bruna snäckan du har, ser den ut så här?
http://akvariet.fridaskoglund.se/fotoalbum/snackor/images/01.jpg
Gör den det kan jag nästan lova att det är ägg från Physan, de gillar att fästa sina ägg på glaset. Så håll koll, inom några dagar kommer du att se om innehållet i slemmet blivit till större prickar. Dessa klumpar med ägg kan innehålla allt från 4-6st till 20-30ägg beroende på hur många snäckan lagt. (Gäller främst Physor) Är det Physor så förökar de sig snabbt.
Oj, då! Jag skrev lite fel.
Jag har två röda posthorn och en pytteliten sån som det är på bilden och så har jag en (ca 2 cm) brun med "toppigt" skal som är lite kraftigare än Physan.
Den har en ganska lång tjock snabel som kommer fram ibland;)
BILD PÅ DEN BRUNA SNÄCKAN MED SNABEL: (ganska långt ner på sidan)
http://sofiie96.piczo.com/?g=35320952&cr=1
Så det måste väl vara de röda posthornssnäckorna? Eller kan två olika sorter para sig och lägga ägg?
Jag hittade mer ärr imorse. Likadana som de andra, små "bubblor" i en klump, men denna gång var de på pumpen. Och dena "omgång" var större.
Vad ska jag göra av dem sen?
Jag har ju ett större kar som några kommer få bo i, men resten då? Det blir ju mycket.
Kan jag sälja de? För de är ju väldigt fina! ;)
// Sofie