
Vi har diskuterat det i några andra trådar. Sneda golv under akvariet.
Gamla hus med träbjälklag sätter ju sig.
Jag sågade till en tjock kryssfanerskiva (=Plywood) med en tjocklek på 12 mm sedan limmade jag på ett halvbilligt laminargolv som hade blivit över. Använde Juwels akvariemöbel som mall och gjorde den någa cm större.
Limmade med ett "superlim" som heter "No more nail" det har fungerat bra i olika sammanhang. Fick palla upp skivan med diverse "träbitar" i olika tjocklek.
Det var litet pyssel att få den helt rakt med vattenpasset som hjälp.
Nästa steg är att fösta en eklist efter ändträet, så det blir snyggt. Men för att kunna böja en list så får den "basas" alltså behandlas med ånga en stund så den blir mjuk. Om det inte funkar att böja ek på det sättet får det bli betsad fur istället.
Parkett under akvarium är väl inte speciellt bra att ha under sitt akvarium, förra akvariet, eller främst dess ytterfilter och slangar, läckte vid något tillfälle, därför har jag lagat och lappat, på bilden nyoljat så den lagade biten skall bli osynlig... Nja det kanske blir bra.
