Jag har haft vanlig snapp och det är spännande djur men man har en del att tänka på. Vanligt 500 liter kan ju gå till en liten men det är definitivt för litet när de blir större. Jag hade 2 m2 och det är i minsta laget det till vuxna djur. Alligatorsnappen är än värre, det blir riktigt stora as, det är knappast djur som blir bra till vanligt hemmabruk. Tyvärr är det här ofta slit och slängdjur, man har dem ett tag och sen när man inser hur stora och brutala de faktiskt blir så skänker man bort dem och lyckas ofta inte ens med det. Jag tycker att man skall göra klart för sig hur stora de här djuren faktiskt blir och fundera över om man fixar det, annars är det bättre att låta bli.
Marina är de ju inte men i princip akvatiska. Jag såg aldrig att mina gick upp på land, ofta gör de inte det annat än för äggläggning. En annan sak är att griniga tillsynsmyndigheter kan tycka att de skall ha landdel även om de inte använder den.
Fisk med den här typen av sköldpaddor ser jag som en dålig ide, det kan vara olagligt och hur som helst är det inte snällt mot fisken. Det är bättre att mata dem med dött som fisk, räkor, räkmix osv. Inte heller skall man göra sig några förhoppningar om att ha växter. Det är stora djur som kan fara fram som bulldozrar och de äter mycket vilket också märks i andra änden, de grisar ner ordentligt. Det man stoppar ner till såna djur skall vara robust och lättstädat, annars blir man bara less på hela saken. Kanske grus på botten och sen stora stenar och rejäla rötter, inte en massa lulllull, det blir bara fort nog förstört. Bättre i så fall att ställa lite krukväxter på kanten, det fungerar.
Det kan gå att ha flera ihop men det finns också en risk att de skadar varann. Ska man ha flera vuxna ihop pratar vi om en damm om det skall vara hopp om att det skall gå väl.
Så, jag säger så här, jag avråder ingen från att skaffa snapp för det är faktiskt riktigt spännande djur. Däremot så vill jag absolut varna för att skaffa dem oövertänkt, det är för många som köper ogenomtänkt och det blir inte bra. Det här är stora as som skiter och river ner och som har kapacitet att knipsa av en finger om man inte ser sig för och som också ställer krav på både utrymme och rening. Kan man fixa vad de behöver och förstår att det här är mer av ett intressedjur än nåt som blir dekorativt, då kör man. Annars är det bättre att släppa saken och titta på en mindre art, mysksköldpaddor t ex.
tack för bra svar!
japp jag är medveten om att en vuxen snapper absolut inte kan gå i ett 500l, men tänkte köpa en liten och så får den gå där i ett bra tag.
tar väl säkert 10år att växa ur ett 500l (?)
detta är ingen impulsidé utan har alltid gillar dessa snappers, först nu som det blir på tal att skaffa en då jag ska flytta till större lägenhet, så jag försöker samla på min massa info :) så att det inte blir tokigt.