Snäck problem

#1 - 4 december 2005 16:03
Har plötsligt fått massa snäckor i akvariet. Vad ska man göra? Tips på någon bra fisk som gillar att käka snäckor, som passar ett akvarium på ca 55 liter med zebrafiskar, kardinaltetror och några andra små fredliga fiskar. :confused:
#2 - 4 december 2005 16:06
jag skulle haft kvar dem o tagit bort överflödet så det inte ser ut som du samlar på snäckor... :)

snäckor är bra att ha i akvariet tycker jag, käkar upp alger och matrester..
#3 - 4 december 2005 16:17
tack för tipset! Men det verkar som snäckorna käkar upp våra växter... så vi blev lite oroliga när det såg ut att vara så många av dem!
#4 - 5 december 2005 03:30
mej veterligen finns de ingen snäcka som äter växter bortsett döda växtdelar.

kan lägga i ett salladsblad och ta upp de efter ett par timmar.
#5 - 5 december 2005 07:49
Vem är det då som äter växterna? Vi har 1 Ancistrus, 1 Metallpansarmal, 2 Amano räkor, två Siamensis, 5 Zebrafiskar och 7 Kardinaltetror. Fast Ancistrus räkor och siamensis har vi bara haft i karet sen i torsdags alltså tre dagar och snäckorna upptäcktes någon dag tidigare.
#6 - 5 december 2005 15:57
vill minnas ja läst ancistrus va växtätare.

amanoräkorna är det definitivt inte.
dom går förvisso över växter men i jakt på alger och skadar inte växterna
#7 - 5 december 2005 16:18
[QUOTE=bertoberta]Vem är det då som äter växterna? Vi har 1 Ancistrus, 1 Metallpansarmal, 2 Amano räkor, två Siamensis, 5 Zebrafiskar och 7 Kardinaltetror. Fast Ancistrus räkor och siamensis har vi bara haft i karet sen i torsdags alltså tre dagar och snäckorna upptäcktes någon dag tidigare.[/QUOTE]


Ancistrusen e nog boven.











Annons