Hej! jag skulle vilja ha lite tips på snabbväxande växter... både på sånna som breder ut sig över gruset som bara är några cm höga och sånna som blir höga, gärna 50 cm höga eller kanske lite till. Lättskötta är dock viktigt.
Spikblad växer bra som flytväxt. Även vad som populär kallas andmat växer bra och är en flytväxt. hade flytormbunkar förut växte snabbt och man kunde även plantera dem på botten.
Javaormbunke är bra eller Windelöv. Kan även ta anubias med de växer inte så snabbt. Fast de är snygga. Själv har jag samtliga på stenar eller rötter. Bara att binda fast dem med sytråd. Blir snyggt när de har fastnat aser jag.
Ja säger bara jättevallisneria!! Jag köpte 4 plantor till mitt 720L akvarium och det är verkligen överfullt av dessa nu.... dom växer jätte fort och jag rensar nästan hela tiden och slänger fina plantor för jag har helt enkelt inte plats för fler!