smulväxt

#1 - 1 mars 2007 08:16
Jag har ett 54L akvarium m guppys i. Jag planterade så fint så att det skulle bli bra för yngel att gömma sig i. Men, mina cabomba bara smular sönder... finns det någon annan växt som blir stor och buskig som är tåligare. Grejen är att det ska vara gömställen för yngel.:confused:
#2 - 1 mars 2007 08:17
javamossa!
#3 - 1 mars 2007 08:28
Vattenpest :)
#4 - 1 mars 2007 08:31
Mina yngel älskar mina Hygrophila difformis och Pistia stratiotes.
Har även Egeria flytande (kan dock planteras och man kan låta dem växa så pass att de lägger sig på ytan oxå).
#6 - 1 mars 2007 20:22
Hornsärv är toppen till yngel.

De kan gömma sig mellan de täta bladkransarna så länge de är små. Hornsärven är så stel och stickig, att de vuxna ungfödare helst undviker att simma in i den.

MVH/Anita
#7 - 1 mars 2007 23:49
Vill du ha något som liknar Cabomba så är Maria - Sjöjungfrus förslag riktigt bra. Den är vad jag kan komma ihåg av Cabomba, mycket robustare.

Hornsärv är inte dum den heller, funkar utmärkt som gömställe. Fast den funkar nog bäst som flytväxt.
#8 - 2 mars 2007 07:36
riccia är inte helt att underskatta heller.
växer snabbt och skapar många gömställen vid vattenytan.











Annons