Små bräckvattensfiskar??

#1 - 21 februari 2006 14:46
Hej.

Jag håller på att fixa till ett asiatiskt bräckvattenskar och har beställt in två slamkrypare men skulle vilja ha en fisk som stannar i vattnet också. Tyvärr är vattendelen inte så stor (67x47 i botten och 2-12 cm djupt) finns det någon liten bräckvattensfisk som går ihop med slamkryparna?

Har sök på bräckvattensfisk här på zoopet och fått upp humlafisk och gul ciklid. Humlafisken låter elak men cikliden kanske kan fungera?

Blev väldigt förtjust i Tvåprickig barb men den är ju en sötvattensfisk. Annars lät den som en perfekt fisk för mitt lite dunkla akvarie.

Jag har hört att slamkrypare kan gå i sötvatten men mår dom verkligen bra av det?
#2 - 21 februari 2006 15:21
Javatandkarp skulle nog platsa rätt bra. Den är huvudsakligen en ytfisk, och blir bara runt 3-4 cm (så om du har stora slamkrypare kanske de äter upp dem).
#3 - 21 februari 2006 15:55
Den skulle fungera bra men tyvärr synas dåligt :/
Mitt akvarium har endast insyn uppifrån så en genomskinlig fisk skulle bli "osynlig" i mitt lite mörka akvarium (väggarna är svarta). Är dock absolut ett alternativ då det verkar vara lite dåligt med asiatisk bräckvattentålig fisk i handeln.

Mvh Veronica
#4 - 21 februari 2006 15:59
Black molly då kanske?
#5 - 21 februari 2006 16:09
Då skulle min sambo bli glad men black mollys kommer från amerika och jag jobbar med asien så.. ;)

Jag börjar mer och mer luta åt en gul ciklid, skulle gärna ha ett par men undrar om det inte är lite trångt för det?
#6 - 21 februari 2006 16:30
Djupet är i minsta laget för gula ciklider enligt min mening... nån liten halvnäbb då, kanske? Fast det är klart, de är inte heller särskilt färgglada...
#7 - 21 februari 2006 16:37
På vilket sätt låter humlafisken elak?
#8 - 21 februari 2006 19:58
[quote=Azur]Djupet är i minsta laget för gula ciklider enligt min mening... nån liten halvnäbb då, kanske? Fast det är klart, de är inte heller särskilt färgglada...[/quote]

Hur djupt vill en gul ciklid ha? Det är bara ett hörn som är uppbyggt för att slamfisken ska kunna ta sig upp. Resten är minst 12 cm (svårt att mäta exakt).


[quote=Nils Holmström]På vilket sätt låter humlafisken elak?[/quote]

Läst på flera ställen att den är aggresiv och äter andra fiskar och jag vill inte skada slamkryparna.


Har även kikat lite på kulfiskar men dom verkar aldeles för stora för mitt akvarium.
#9 - 21 februari 2006 20:09
Om det inte är jätteviktigt att det blir biotopriktigt skulle säkert en eller annan molly funka.
#10 - 21 februari 2006 20:10
Nja, humlafisk slåss visserligen lite inbördes, men det är en väldigt liten fisk, så inte skadar den slamkryparna inte, och att äta andra fiskar är nog helt uteslutet. Tvärtom är däremot en möjlighet.

En gul ciklid blir vid pass 10 cm, nog kan man hålla den i 12 cm djupt vatten men det känns trångt...

Kulfiskar kommer däremot sannolikt att skada dina slamkrypare.
#11 - 21 februari 2006 20:34
Precis vad jag täntke, humlafiskar är pyttepyttesmå, som att ha getingar som kravlar runt på botten. eller humlor.
#12 - 24 februari 2006 17:44
En rolig bräckvattenfisk som hade passat i ditt kar och som dessutom passar in geografiskt är Stigmatogobius sadanundio, den kallas även bl a knightgoby, på svenska riddargoby och ibland även dancing goby, vill jag minnas, eftersom den ibland simmar lite lustigt, som om den "hoppar" fram i trevande, nyfikna danssteg. Snäll e den oxå, tycker jag.
#13 - 24 februari 2006 19:05
finns ju toxotes microlepis men... den blir ju 15 cm och nästan lika hög :D

däremot en av dom häftigaste sällskapen till slammisar
#14 - 26 februari 2006 21:51
Tack för alla svar :)

Tyvärr blir det inte bräckvatten riktigt än :( får nöja mig med sötvatten så länge. Ska dock skriva upp alla förslag så jag vet vad jag ska köpa när det blir dags :)
#15 - 2 mars 2006 16:29
hmm.. måste bara tillägga en liten sak,.. Slamkrypare är aggressiva.. de äter små fiskar.. en humlefisk skulle vara mums för min.. har försökt, vissa slamkrypare går med humlafiskar, andra inte. De biter benen av krabbor i de flesta fall och de är jätteskygga fär människor om du inte verkligen lägger ner tid på att göra de tama.

Man ska tänka på det när man funderar på slamkrypare, det kommer bli ett jättestort kar, som antagligen kommer sluta med en enda fisk som är väldigt aggresiv, två av tre personer jag talat med.. så den slamkrypare som blir könsmogen först slår ihjäl de andra.. det har sällan med akvariets storlek att göra.. mitt är iaf 400 liter.. det blev slakt i alla fall.. efter ett år tillsammans slog den största ihjäl de andra på en dag. balckmollys kan du utan tvekan mata med.. för de skulle uppfattas som mat och den svarta färgen skulle göra dem lätta att se även för en slamkrypare under vattnet.

Jag har haft eremitkrabba med mina.. och just nu har jag två gröna kulfiskar och två "gummiålar" pasar inte så jättebra ihop, men inget blir middag för de andra i alla fall..
#16 - 2 mars 2006 17:51
Hej.

Jag är medveten om att det kan bli ett tomt kar men så länge slamkryparen överlever gör det inget då det egentligen är till min ödla och lika gärna kan vara tomt för hennes del. Det är bara jag som tycker det är lite kul med nått som rör sig (jag tror hon också tycker det dockk :) ).

Jag har fått hem ett par nu som jag hoppas ska fungera bra ihop. Den lilla honan har redan ätit (gjorde hon direkt hon kom ur påsen) och skuttar omkring och kollar in omgivningarna. Hanen har däremot skyndat iväg till ett gömställe vid pumpen och har itne vågat sig fram :(


Min kompis har en slamkrypare i samma storlek som mina (5-8 cm) och än har den fungerat utmärkt med hans andra fiskar. Den är dock "tam" och hoppar gärna upp i handen och kommer fram till en när man går nära glaset och den har han bara haft i någon vecka.

Jag kan bara hoppas jag har lika tur med mina.











Annons