Slamkrypare

#1 - 20 november 2002 16:15
Hej jag kansjke ska skaffa en slamkrypare !
Men behöver lite info först !!

Finns det nån bra hemsida som har fakta om slamkrypare???

Dom lever väl i bräckvatten ?? hur mycket salt ska man ha etc.???

Hur stort akvarium behöver man om man bara ska en slamkrypare( ca 10cm stor) ??

hur får man den "tam" ??

Hoppas på svar

MVH Jonny

#2 - 20 november 2002 18:16
Jag tänkte skaffa sådan förrut men det blev aldrig av. Ett tips är att söka på Google etc. efter "mudskippers". Det finns ganska mycket att läsa på nätet.


#3 - 21 november 2002 07:58
Hej!

Du behöver ett akvarium med mycket stor botten area. Det kan löna sig att bygga själv eller specialbeställa eftersom höjden inte behöver vara så stor. Slamkryparen behöver bräckvatten och både land och vatten del.

Mvh

olof

#4 - 21 november 2002 09:02
Jag har en Slamkrypare hemma som jag tagit hand om. Den vill ha bräckt vatten, ca 0,5% (dvs 1/2 dl salt på 10 liter vatten). Den bor ensam i ett akvarium på 50x30 cm och det är alldeles för litet. Slamkryparen bor där tills den har hämtat sig. Då skall den få flytta in tillsammans med mina Fyrögonfiskar i deras tank som är 200x70 cm.

Slamkryparen vill ha en landdel i akvariet så att den kan krypa upp ur vattnet. Jag har märkt att min Slamkrypare gärna äter på land. Den får mygglarver, räkmix och räkor.

Man får Slamkryparen tam genom att handmata den. Slamkryparen har vassa tänder så man får passa sig lite.

På den här länken kan du hitta mycket info om Slamkrypare.
http://members.ozemail.com.au/~thebobo/goby.htm

//Annika












Annons