Jag torrgöder med 2krm kno3, 1krm K2SO4, och 1krm micro. 2ggr i veckan.
Enligt Chuck Gadd kalkylatorn blir 2 krm KNO3 i 100 liter 14 ppm nitrat (helt okej om det körs med CO2) och 1 krm KH2PO4 i 100 liter blir 6.7 ppm fosfat vilket är runt 7 ggr mer än rekommenderat.
1 krm NutriSi i 100 liter ger 0.5 ppm järn enligt kalkylatorn på
www.pmdd.se vilket normalt sett är 5 ggr mer än vad man rekommenderar, men det är ju några som märkt att NutriSi verkar lite svagare så om du inte har en massa trådalger och fina nya skott kan du behålla den doseringen.
Grejjen är att mycket fosfat kommer få upp kvävebehovet vilket ju kan synas, å andra sidan verkar du inte få några andra direkta symptom på fet fosfatdosering typ mer grönalger på rutorna så frågan är om du helt enkelt bara ska öka KNO3-doseringen istället, kanske till en tesked.
Du kommer då köra så man började köra med EI: En riktigt superduperfet puls en gång i veckan som ska räcka hela veckan mellan vattenbytena. Brukar fungera riktigt bra om man inte har alltför mycket ljus och ligger bra på CO2-halt.
Så jag lutar helt enkelt åt att bara dunka upp KNO3-doseringen och kolla responsen.