Skrämda fiskar

#1 - 27 februari 2009 15:48
Vad skall man göra med livrädda fiskar (malawi) ?
När jag går förbi akvariet eller när lamporna precis är släkta,är som om dom får en raket i ändan,och det tar inte slut förrän dom slår i något.
Nu skadades en fick sig ordentligt,den fick ena sidan uppskrapad så att köttet syntes och ena ögad blev han blid på.
HJÄLP MIG

mvh Tony
#2 - 27 februari 2009 16:41
Sitt kvar en stund och rör dig framför akvariet när du matar dem. Till slut lär de sig att du inte är farlig, och att det t o m kan betyda att de får käk. Efter ett tag följer de dig när du rör dig över rummet. :)
#3 - 20 mars 2009 15:59
Jag har en paroonhaj som är rätt kända för att vara panikslagna och lättskrämda men jag har fått den att lugna ner sig väldigt mycket. Då jag kan sitta massa framför akvariet och glo samt att jag har haft armar o händer i akvariet mycket vilket har gjort alla fiskarna är väldigt lugna och nyfikna när något dimper ner i karet.

Varje gång jag går förbi karet så flyger tex min guldsömnsciklid fram till sidan av glaset och följer mig. Den är tokig i mig så fort jag rör mig förbi karet eller börjar mixtra med akvariet...den är fasan som ett litet barn som ska vara med! haha











Annons