Skillnaden mellan vattenpest och hornsärv?

#1 - 6 april 2004 08:06
Jag har läst en del böcker om akvaristik; då även om akvarieväxter. Dock har det uppstått vissa oklarheter: Ceratophyllum demersum (bild http://www.zoopet.com/akvarium/images/600/485.jpg) är antingen vattenpest eller hornsärv; men VILKEN? Det står olika i olika böcker. Jag vet HUR Ceratophyllumen ser ut, men jag vet inte vad den heter på svenska.

Och sen har vi ju Elodea densa och Egeria densa (http://www.zoopet.com/akvarium/images/600/1523.jpg). Vad är skillnaden mellan dessa? Denna växt är i alla fall den av vattenpest och hornsärv som Ceratophyllum demersum INTE är.

Skulle man kunna få detta problem uppklarat?

Hoppas det inte uppstod alldeles för mycket förvirring.
#2 - 6 april 2004 08:13
Hur lyckades du hitta bilderna på zoopet utan att se det svenska namnet?? [;)]

Ceratophyllum demersum : Hornsäv
http://www.zoopet.com/akvarium/vaxt.asp?NR=22

Egeria densa : Vattenpest
http://www.zoopet.com/akvarium/vaxt.asp?NR=50

Elodea densa samma som Egeria densa bara ett annat namn.
#3 - 6 april 2004 08:19
Ursprungligen skickat av heeke

Hur lyckades du hitta bilderna på zoopet utan att se det svenska namnet?? [;)]



Ceratophyllum demersum : Hornsäv

http://www.zoopet.com/akvarium/vaxt.asp?NR=22



Egeria densa : Vattenpest

http://www.zoopet.com/akvarium/vaxt.asp?NR=50



Elodea densa samma som Egeria densa bara ett annat namn.



Som han skrev så har han hittat OLIKA svenska namn på samma växt, det är det han undrar över...
#4 - 6 april 2004 08:30
Gissar på att bökerna som har ett felaktigt svenskt namn är översatta från, gissningsvis, tyska?
#5 - 6 april 2004 13:31
Det är klart att jag ser vad som står här på Zoopet, men eftersom olika källor säger olika saker ville jag helt enkelt fråga.

Jag förmodar att det som står här på Zoopet stämmer? Eller?

Heeke: Jag tror boken var översatt från tyska, har dock lämnat tillbaka den till biblioteket så jag kan inte säga vad den hette.

Och angående Egeria densa och Elodea densa; är det någon som vet varför båda namnen används? Vilket är vanligast och används oftast?
#6 - 6 april 2004 16:55
Det numera giltiga släktnamnet på E.densa är Egeria.Förr kallades både den nordamerikanska och sydamerikanska vattenpesten för Elodea,men botanikerna har delat upp dem på två släkten.Det är ju inte ovanligt att fiskar och växter byter både släkt- och artnamn.De arter av vattenpest som växer i naturen i Sverige är Elodea:
http://linnaeus.nrm.se/flora/mono/hydrocharita/elode/elodcan.html
Dessa går också att använda i akvarium!
mvh/harbard
#7 - 6 april 2004 17:01
Ceratophyllum demersum = Hornsärv.

Elodea densa = Egeria densa = Vattenpest.











Annons