Skaffa akvarium

#1 - 27 mars 2006 18:08
Hejsan!
Jag har tänkt o köpa ett typ 54L akvarium, hur många fiskar kan man ha i de?Har tänkt o ha typ Black Molly eller något sånt... Vill ha lite råd o tips om vilka fiskar som passa med vilka...och lite sånt..Tack på förhand!:)
#2 - 27 mars 2006 18:23
black molly vill ju egentligen ha 70liter. sedan så brukar man säga att man får ha 1cm fisk i fullvuxen längd per liter. Så t ex 1 platy på 3 cm tar 5l eftersom den är 5 cm som vuxen. Sedan smutsar vissa fiskar ner mer och behöver mer vatten.

De finns de som tycker olika, och dessa sätt är inte fel heller utan ovanstående är bara ett sätt att räkna.
#3 - 27 mars 2006 20:22
Tycker att du ska kolla efter ett större akvarium behöver inte alls kosta mer än ett 54L om du kollar lite på blocket.
Det är mycket lättare att få bra balans i ett större akvarium.

Mvh Marcus
#4 - 27 mars 2006 20:37
jag skulle vilja ha ett nytt inte beg..men hittade nån akvarie sida med helglas akvarium för 500-600 tror ja det kostade..men hittar iinte sidan längre =(
#5 - 27 mars 2006 20:39
[quote=Kockfrallan]Tycker att du ska kolla efter ett större akvarium behöver inte alls kosta mer än ett 54L om du kollar lite på blocket.
Det är mycket lättare att få bra balans i ett större akvarium.

Mvh Marcus[/quote]

på firren.com där finns de 574:-/112L
Det är ju ganska billigt
#6 - 27 mars 2006 20:47
Kolla på blocket som kockfrallan säger där kan du hitta billiga kar med allting till.Tycker inte du skall köpa för litet kar,som kockfrallan säger så är det mycket lättare med större kar sen går det väldigt fort att fylla ett kar.
#7 - 27 mars 2006 21:08
det är många nybörjare som startar med ett förlitet akvarium.
själv tycker jag att ett 120liters är lagom att börja med eller större.
det är lätt att man tröttnar om det är för litet man kanske vill ha nån stubbe eller sten i . lätta fiskar som molly,neontetrer.mal,svärdbärare.
#8 - 27 mars 2006 21:11
[quote=clarkson]det är många nybörjare som startar med ett förlitet akvarium.
själv tycker jag att ett 120liters är lagom att börja med eller större.
det är lätt att man tröttnar om det är för litet man kanske vill ha nån stubbe eller sten i . lätta fiskar som molly,neontetrer.mal,svärdbärare.[/quote]

112L är väl ganska lagom då kostar 574:-, tycker ja låter ganska vettigt.
Ska räkna lite på de och se ungefär vad de kan bli, men vad är det man behöver mer än karet och pump...
#9 - 27 mars 2006 21:34
Jag har kvar min shoppinglista sen jag köpte mitt 110 liters för 1 månad sedan:

Sand eller grus,
Mangroverötter eller sten till dekoration
Växter
Fiskar
Doppvärmare
Slammsug
Håv
Termometer
Hinkar som aldrig kommit i kontakt med rengöringsmedel
Bakgrund till akvariet (finns trådar om detta på zoopet)
Vattentest-kit
Ev frigolit eller liggunderlag mellan akvariet och bänken
Möbel som håller för akvariets vikt 110liter=150 kg

Allt detta kan du läsa mer om här på zoopet genom att använda sökfunktionen
här på zoopet.
#10 - 27 mars 2006 22:29
[quote=Alicia]Jag har kvar min shoppinglista sen jag köpte mitt 110 liters för 1 månad sedan:

Sand eller grus,
Mangroverötter eller sten till dekoration
Växter
Fiskar
Doppvärmare
Slammsug
Håv
Termometer
Hinkar som aldrig kommit i kontakt med rengöringsmedel
Bakgrund till akvariet (finns trådar om detta på zoopet)
Vattentest-kit
Ev frigolit eller liggunderlag mellan akvariet och bänken
Möbel som håller för akvariets vikt 110liter=150 kg

Allt detta kan du läsa mer om här på zoopet genom att använda sökfunktionen
här på zoopet.[/quote]

Ok..Skyst...
Hur mycket fiskar har du i de då?
#11 - 28 mars 2006 03:01
[quote=akan]sedan så brukar man säga att man får ha 1cm fisk i fullvuxen längd per liter.[/quote]

är dock en mycket grov uppskattning.
#12 - 28 mars 2006 07:07
[quote=Raven]är dock en mycket grov uppskattning[/quote]

[quote=akan] Sedan smutsar vissa fiskar ner mer och behöver mer vatten.

De finns de som tycker olika, och dessa sätt är inte fel heller utan ovanstående är bara ett sätt att räkna.[/quote]

:)
#13 - 28 mars 2006 07:26
[quote=akan]:)[/quote][:o]
#14 - 28 mars 2006 09:03
Jag har 6 st guppy hanar i mitt 110 liters nu i början. I mitt yngelkar på 25 liter har jag en guppyhane som tillsammans med 2 guppyhonor som jag väntar tillökning från. Jag ska alltså odla fram mina egna guppys som jag ska flytta till mitt 110 liters. Jag tar det väldigt lugnt med fiskar eftersom jag är nybörjare, men du kan absolut ha fler sorter än jag har :)

Om du skaffar en akvariebok kan du kolla in fiskar du tycker är intressanta, och sedan läsa på vilka fiskar som passar i hop. Det är viktigt att också ta reda på vilka fiskar som vill ha flera kompisar av samma sort, vilken storlek de blir och hur stort akvarium de behöver. - Jag är väldigt förtjust i guppys så därför har jag satsat på dem.
#15 - 28 mars 2006 09:48
om man läser bok ska man dock va försiktig om det är en gammal bok då äldre böcker kan innehålla mycke skumma saker.

sen finns ju artbeskrivningen härinne att titta på.











Annons