Skadad Neolamprologus Pulcher, vad göra?

#1 - 26 augusti 2004 09:48
Efter en veckas tomdrift av akvariet så köpte vi igår äntligen fiskar.
En av Prinsessorna, verkar dock ha skadats i ena ögat, och det är insjunket och ser allmänt trasigt ut.
Igår, när vi släppte i dom så var den på hugget och försvarade "sitt" gömställe med bravur, men idag så är vilar den på växtern och är allmänt hängig. Dock med fina färger.
Nu till frågan, skall vi göra processen kort med den och isåfall hur? (skall försöka styra en bild på skadan)

PS några kön-igen-kännar-knep på princessan emottages varmt.
#2 - 26 augusti 2004 10:03
Personligen tycker jag att det är skitsvårt att könsbestämma princessor... Men detta gäller generellt för hanar:
*längre fenor
*Större
*Antydan till pannpuckel (stora exemplar)
*Bröstfenan överlappar analfenan ganska mycket.
*kort analfena

Dessa saker brukar jag titta på, men det är sällan som alla stämmer in. Den effektivaste metoden är dock att se på dess beteende.

Angående sjukdommen så vet jag inte. Har som tur är lite erfarenhet av dem. Men om jag skjuter från höften så skulle jag rekomendera att den får gå i ett saltat karantänkar.
#3 - 26 augusti 2004 10:12
Tackar för infot, skall hålla utkik... Helt klart är att vissa av fiskarna visar ett klart dominant betende och att vissa andra får hålla till i närheten av dessa dominanta firrar utan att bli ivägjagade.

Har en suddig bild på fiskstackaren med ögat, kameran bestämde sig för att fokusera på firren bakom.

Saltat karantänakvarium, vad hjälper det? Jag (med min mycket begränsade kunskap) tycker det ser ut som en skada. Är det att den får gå ifred som hjälper?

http://theseal.no-ip.org/gallery/albums/album70/PICT2348.sized.jpg

Skall se om jag kan ta en bättre bild, dumma digitalkamera!
#4 - 26 augusti 2004 10:24
Karantänkar - p.g.a. att princessorna har en enorm benägenhet att jaga svagare exemplar tills dess att de dör eller flyr ut ur karet.
Saltet - p.g.a. att det minskar infektionsrisken i såret kring ögat. Sen mår Tanganyika ciklider sällan dåligt av lite salt i vattnet.
#5 - 26 augusti 2004 11:03
Ahhhhh, då har jag koll. Tack

Har faktiskt, på inrådan av butiken, en dl salt / 100 l vatten redan.
Har dock inget karantänakvarium, men det borde man kunna snickra ihop lätt av nån gammal hink eller nåt, har ett innerfilter över. Hur mycket salt i ett karantänakvarium?

Fisken som är skadad tar det hela med ro, och chillar i nån växt lite högre upp i akvariumet, där han prakiskt taget är ostörd.

Min fråga kvarstår dock är det nån sjukdom eller en skada firren har och skulle han egentligen inte ha det bättre i fisk-himlen?

Har nu kittat upp en mindre suddig bild på stackarn.
http://theseal.no-ip.org/gallery/albums/album70/PICT2351.sized.jpg

skada eller sjukdom, leva eller ....?
#6 - 26 augusti 2004 19:22
Nu ser den bra lessen ut, hänger i en växt och håller sig undan, dom andra fiskarna lämnar honom dock ifred.
Ögat der ut som om det gått sönder och innehållet läckt ut, dvs det står inte ut som på andra sidan utan är insjunket.

Har inte pulchern det bättre i fiskhimlen?
#7 - 26 augusti 2004 19:39
jag hade något liknande på en svart neontetra men denna gjorde jag lidandet kort för och sedan fick den åka porslinsexpressen :( hatar när man måste avliva djur även om det nu är ett mycket litet djur (svartneon), men ändå så hade den inte fått ett värdigt fortsatt liv med bara ett öga.
#8 - 27 augusti 2004 01:26
Hej

Har för mig att fiskar brukar klara sig bra i akvarier med bara ett öga. Har sett många ciklider i affärer som haft konstiga ögon, där pupillerna sett onormala ut, men det har förmodligen varit medfött. Men de såg förmodligen inget vidare med de ögonen, men såg ändå friska ut i övrigt.

MVH Micke
#9 - 27 augusti 2004 01:56
Hinken blir ju 1/1000, dvs 20 liters hink 20ml salt.

Om den nu måste avlivas är nackbrytning (ev. tungt slag mot huvudet, helst med präst) och gärna en snabb avkapning av huvudet efteråt att rekommendera. Frysning, kokning et c. är bara trams som småbarn tror är humant och ägnar sig åt. Som fiskare, också, skulle jag väl aldrig drömma om att börja koka ihjäl fiskar jag drar upp? Snabbt ska det gå!
#10 - 27 augusti 2004 06:19
Hej hej
Jag och theseal har ju fiskarna tillsammans, och jag kan säga att vi gjorde en sökning på forumet om en eventuell avlivning, och fick a)tillräckligt med info för att kunna göra det på ett humant(?) sätt, och b)tillräcklig insikt i ämnet för att INTE ta upp frågan igen :)

Blir det en avlivning aktuell blir det inget annat än kniven som används, eventuellt ett stort och tungt föremål.

Den lille gynnaren har i alla fall överlevt natten, han står nu och trycker lite bakom en av nanorna. Han får väl ett par dar till på sig att piggna till i alla fall, verkar han trivas och inte blir mobbad så har jag personligen inget emot fiskar med ett öga. Bara den inte lider.

Inget beslut finnes alltså än.

Kristina











Annons