Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Ska köpa 1000L hjälp behövs :)

Arkiverad tråd – read-only.

Tjena, jag har länge letat efter ett 1000L akvarium men hittar inget :/ Jag bor i Stockholm och undrar om någon av er vet något bra ställe här i Stockholm där man kan få tag i fina 1000L akvarium?:)
akvarielagret limmar väl en väldans massa kar om jag inte minns fel, ring dem och fråga efter pris:)
Vet att dom har ett 960L ståendes där. Tror måtten var 200*80*60 och det medföljde iaf bänk och lysarmataur och priset låg på runt 17,000. Anledningen till att man inte direkt ser 1000L akvarium ståendes i butikerna är för att det tar sådan plats men om du pratar med dom så ska det nog inte vara något problem för dom att beställa hem ett till dig.
ok tack för hjälpen men 17.000 låter galet mycket ^^ Blir vel MYCKET billigare om jag bygger själv?
Aircut64 skrev:
ok tack för hjälpen men 17.000 låter galet mycket ^^ Blir vel MYCKET billigare om jag bygger själv?


Blir det säkert, men 17 är är inte så himla dyrt om det är i bra skick, har sett 540 liters för 12 tusen så...
Men det är ju inte direkt lätt att bygga ett själv om man inte är mycket erfaren av det...

Visst det suger om ett 54 liters kar delar på sej, men de suger mer om 1000l kar delar på sej...

avråder att bygga ett så pass stort kar själv om man nu inte vet om någon som vet vad dom pysslar med.....fast ja du kanske har byggt många kar innan så jag vet inte...

//Peter
Jag köpte min 540liters för 4000kr. Så man bör kunna få 900-1000liters för 7000-8000kr.
Frågan är kanske vad det hängde med för ramp till akvariet för 17000:-
17000 säger inte mycket om man bara vet att man får en ramp och en möbel till akvariet.
Har jag ingen aning om då jag själv varken har plats eller råd för/med akvariet så jag slängde bara en blick på det lite fort:)
Kolla blocket, kan du säkert komma över ett fint akvarium till bra pris framförallt om du bor i stockholmsområdet eller är beredd att ta en tur med bilen;)
Programmet Förkväll lades ner ganska nyss, de hade ett 1200 liters från Akvarieleasing i studion, kolla med TV4 eller Akvarieleasing om du kan få köpa det billigt.
ett nytt 980L på globefish kostar 6200kr. bara akvariet då. med täckglas.
Pazappa skrev:
Programmet Förkväll lades ner ganska nyss, de hade ett 1200 liters från Akvarieleasing i studion, kolla med TV4 eller Akvarieleasing om du kan få köpa det billigt.


Men det var ju typ som en pelare i mitten på det som fiskarna simmade runt om jag inte minns fel. Är du säker på att det verkligen var ett 1200L? Jag kollade på det när jag var i studion under en inspelning och det såg väldigt litet ut.
Kollat annonser hos blocket också men dom hade bara en 1000 liter och den passade inte mig...

Tillbaka till kategorin












Annons