Sötvattenfiskar skall generellt inte ha salt i vattnet. Även många arter som lever i bräckvatten är egentligen sötvattenfiskar, därmed har många inte behov av saltet som sådant.
Vissa fisksorter är helt emot salt, förkortar livslängden och skapar hudproblem. De flesta är opåverkade av saltet om det inte är för mycket.
Däremot har man funnit att salt kan hjälpa vid vissa sjuldommar och parasitangrepp. Samt att det lindrar effekten av t.ex nitrit förgiftning då gälarna tar upp mindre nitrit om salt finns i vattnet.
För mig betyder detta: Använd inte salt om inte situationen kräver det.
Det fins inget behov att köpa saltet på akvarieaffären. Använd valigt grovsalt från t.ex konsum , Ica, Vi, etc.. Skall inte vara JOD i det eller andra tillsatser. D.v.s på det sätt de säljs. Du kan oftast välja med MED JOD och UTAN JOD